do kasy suma: 0,00 zł
Nie nad głową dziadka! Okruchy wierzeń i tradycji dawnych Słowian, które przetrwały do dziś 0
Nie nad głową dziadka! Okruchy wierzeń i tradycji dawnych Słowian, które przetrwały do dziś

Wielowieczna tradycja i kultura słowiańska obfitowała w bogactwo kulturowe, które objawiało się tajemniczymi wierzeniami, bliskością z naturą, ciekawymi obrzędami i genialnymi wynalazkami. Postęp nauki, który obserwujemy w każdej dziedzinie pozwala nam nie tylko dokonywać nowych odkryć, ale także eksplorować lepiej przeszłość w poszukiwaniu śladów naszych przodków. W tym artykule poruszymy temat niesamowitego dziedzictwa Słowian, z którym spotykamy się na co dzień, a może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

czytaj całość »
Dualistyczny podział świata - fundamentem rozwoju ludzkości 0

W historii ludzkości istnieje głęboko zakorzeniony dualistyczny podział świata, który odzwierciedla się w naszych spojrzeniach na rzeczywistość, wartościach i relacjach między ludźmi. Dwoistość, będąca nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji, wpływa na nasze postrzeganie świata, rozwój duchowy i kulturę. Lecz nie równowaga między przeciwieństwami, takimi jak dobro i zło, światło i ciemność, ciało i dusza, jest kluczowa dla osiągnięcia harmonii w naszym życiu, ale przyjęcie dobra, a całkowite odrzucenie zła.

Niemniej jednak w dychotomicznym podejściu do świata dostrzegamy kontrastujące aspekty, które wzajemnie się uzupełniają. Mamy dualizm męskości i kobiecości, rozumu i intuicji, materializmu i duchowości. Te przeciwieństwa stanowią nieuświadomioną przez większość ludzi podstawę egzystencji, jednocześnie pozwalając im eksplorować różne sfery istnienia bez zadawania pytań, czy pomiędzy mrokiem a światłością ma zachodzić pełna równowaga, czy też światłość ma wyrugować mrok z ich świata i bytowania. I co będzie lepsze.

Trzeba jednakowoż zauważyć, iż jednym z najważniejszych elementów klasycznego dualizmu jest zrozumienie i akceptacja równoczesnego istnienia przeciwności. Przez integrację  przeciwieństw, można rzekomo osiągnąć większą harmonię i rozwijać się zarówno na poziomie jednostki, jak i społeczeństwa. Również świadomość wyboru między tymi przeciwnościami pozwala nam ponoć kształtować nasz rozwój duchowy i przyczyniać się do duchowego postępu.

W historii ludzkości pojawiło się wiele kierunków filozoficznych, religijnych i duchowych, które wyrażają dualistyczny podział świata. W manicheizmie dostrzegamy walkę między dobrem a złem, światłem a ciemnością. To samo odnajdujemy u bogomiłów, katarów i albigensów. Gnostycyzm podkreśla rozgraniczenie między duchowym a materialnym aspektem rzeczywistości. Hinduizm ukazuje dualizm poprzez koncept Brahmana, absolutnej rzeczywistości, i Mayi, iluzji materialnego świata. Natomiast taoizm wskazuje na równowagę między jin i jang, które są komplementarnymi siłami w Kosmosie.
Dualistyczny podział świata nie ogranicza się tylko do sfer filozoficznych i religijnych, ale ...

czytaj całość »
Zapowiedź książki: Sen Scypiona - Marek Tulliusz Cyceron 0
Zapowiedź książki: Sen Scypiona - Marek Tulliusz Cyceron

Zapraszamy do odkrycia fascynującego dzieła „Sen Scypiona” autorstwa Cycerona, które przeniesie Cię w filozoficzną podróż pełną mądrości i poszukiwania sensu życia. Narratorem opowieści jest Scypion Młodszy, który wyrusza do Afryki i tam spotyka Masynissę, króla Numidów. Podczas długiej rozmowy o czynach swojego adoptowanego dziadka, Scypiona Afrykańskiego Starszego, Scypion Młodszy zapada w głęboki sen, który przenosi go w niezwykłą podróż mistyczną.

W owym nadrealnym śnie, Scypionowi ukazuje się postać Afrykańczyka, o którym wcześniej rozmawiali. To spotkanie skłania go do refleksji nad swoim przeznaczeniem i rolą w świecie. Afrykańczyk przewiduje przyszłość Scypiona Młodszego, wskazując na jego ważną karierę polityczną i wojskową. Jednak ostrzega, że aby osiągnąć wielkie czyny, Scypion musi wykazać się wartościami charakteru, zdolnościami i rozumem w obliczu niebezpieczeństwa, jakie czeka Rzym.

czytaj całość »
Jubileusz 70. urodzin Andrzeja Juliusza Sarwy i promocja książki poświęcona pisarzowi 0
Jubileusz 70. urodzin Andrzeja Juliusza Sarwy i promocja książki poświęcona pisarzowi

Najważniejszym wydarzeniem jubileuszu 70-lecia Andrzeja Sarwy była bez wątpienia promocja książki autorstwa Pawła Czerwińskiego „Andrzej Sarwa w 70. rocznicę urodzin”, co stanowiło wyjątkowe przeżycie dla miłośników twórczości Mistrza. Książka poświęcona pisarzowi prezentuje obszerną analizę jego twórczości, jej główne tematy i motywy, a także wpływ, jaki Andrzej Sarwa wywarł na polską literaturę. Paweł Czerwiński, jako filolog – romanista i iberysta, dokonał dogłębnej analizy języka i stylistyki Sarwy, a także jego inspiracji i kontekstu kulturowego. Promocja książki zgromadziła grono miłośników twórczości pisarza zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat osiągnięć tego autora.
Jubileusz 70. urodzin Andrzeja Juliusza Sarwy był nie tylko okazją do uhonorowania Mistrza i docenienia jego wkładu w literaturę, lecz również do refleksji nad jego wieloaspektową twórczością. Zarówno obecność Mistrza, jak i promocja książki Pawła Czerwińskiego przyczyniły się do upamiętnienia tego ważnego jubileuszu i w pewnym sensie ugruntowania pozycji Andrzeja Sarwy w polskim świecie literackim.
Spotkanie jubileuszowe miało miejsce w Bibliotece Pedagogicznej w Sandomierzu, a dokładniej w jej Czytelni, przy ulicy Sokolnickiego, w czwartek 27 kwietnia 2023 roku o godzinie 18:00.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl