do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Aleksander Bruckner

Aleksander Bruckner to postać niezwykle istotna w polskiej humanistyce i filologii. Urodził się w 1856 roku w Tarnopolu. Był nie tylko znakomitym filologiem i historykiem literatury, lecz również wybitnym nauczycielem akademickim oraz badaczem kultury i etnografem!

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Kim był Aleksander Bruckner?

Aleksander Bruckner kształcił się na wielu renomowanych uniwersytetach europejskich. Studiował we Lwowie, Lipsku, Berlinie i Wiedniu. Jego zainteresowania naukowe obejmowały szeroki zakres tematów związanych z językoznawstwem, literaturą oraz historią kultury. Już w młodym wieku wykazywał ogromne zdolności intelektualne i pasję do zgłębiania wiedzy na temat kultury słowiańskiej. Aleksander Bruckner od 1881 roku pracował w katedrze slawistyki na Uniwersytecie w Berlinie. Zmarł 24 maja 1939 roku także w Berlinie, gdzie został pochowany. Po wielu latach od śmierci jego doczesne szczątki powróciły do Polski – 29 września 2023 r. Jego szczątki złożono w Alei Głównej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Aleksander Brückner - książki

Najbardziej znaczącym dziełem Aleksandra Brucknera jest monumentalne dzieło – używany do dziś - Słownik etymologiczny języka polskiego. Praca nad tym słownikiem trwała ponad 40 lat. Jest to jedno z najważniejszych opracowań w dziedzinie polskiej etymologii. Brucknera Aleksandra pionierska praca nad genezą polskiego słownictwa stanowi do dziś doskonałe źródło wiedzy na ten temat.

Jego prace nad językoznawstwem nie ograniczały się jednak tylko do słowiańszczyzny. Aleksander Bruckner był również znakomitym znawcą języków romańskich i germańskich, co sprawiło, że jego badania miały wpływ na rozwój ogólnojęzykowej teorii etymologii.

Mitologia słowiańska i polska - Aleksander Brückner

Co ciekawe, oprócz działalności filologicznej, Aleksander Brückner poświęcił wiele uwagi badaniom nad historią literatury polskiej, a także mitologii polskiej i słowiańskiej. Prace na temat mitologii słowiańskiej Aleksandra Brücknera są bardzo cenione i nadal stanowią wartościową lekturę dla studentów filologii polskiej i czytelników zafascynowanych rozwojem polskiego piśmiennictwa. Ponadto Brückner był autorem licznych publikacji dotyczących literatury średniowiecznej oraz nowożytnej, a jego analizy i interpretacje utworów stanowiły ważny wkład w rozwój polskiego literaturoznawstwa. Dzięki jego wytężonej pracy do rąk czytelników trafiły m.in. takie publikacje jak: Starożytna Litwa. Ludy i bogi czy Legendy o Cyrylu i Metodym wobec prawdy dziejowej. Szkic z dziejów chrześcijaństwa u Słowian, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Armoryka.

Większości czytelników Aleksander Brückner kojarzy się zapewne z wielkim odkryciem, którego dokonał na przełomie lat 1889/1890, a mianowicie z odnalezieniem w Bibliotece Petersburskiej tekstów średniowiecznych kazań, pochodzących z przełomu XIII i XIV wieku, opublikowanych przez badacza w wydaniu krytycznym pt.: Kazania świętokrzyskie. Jest to znalezisko niezwykle ważne dla polskiej kultury i literatury, ponieważ teksty tych kazań są najstarszymi tekstami spisanymi prozą w języku polskim.

Aleksander Bruckner - działalność edukacyjna

Nie można pominąć również roli, jaką odegrał jako nauczyciel akademicki. Bruckner Aleksander wykładał na kilku uczelniach, przez wiele lat piastował katedrę slawistyki na Uniwersytecie w Berlinie. Jego entuzjazm, erudycja i głęboka wiedza zyskały uznanie wśród studentów, którzy podziwiali go nie tylko jako nauczyciela, lecz także jako mentora i przewodnika po świecie kultury słowiańskiej.

Aleksander Bruckner przyczynił się do rozwoju polskiej humanistyki i wykształcił pokolenia polskich humanistów. Jego prace do dziś służą jako lektury akademickie. Jego wkład w badania etymologiczne, językoznawstwo i literaturoznawstwo był znaczący, a prace Brucknera Aleksandra stanowią fundament dla wielu dziedzin lingwistyki i literaturoznawstwa w Polsce i za granicą. To uczony i badacz, który swoją pasją i oddaniem przyczynił się do wzbogacenia polskiej kultury i nauki. Jego dziedzictwo kształtuje kolejne pokolenia badaczy i jest źródłem inspiracji dla wszystkich tych, którzy pielęgnują miłość do języka i literatury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl