Dostępność
Nowość
Promocja
Andrzej Sarwa
Andrzej Sarwa - Sandomierz bliski sercu pisarza
Andrzej Juliusz Sarwa, urodzony 12 kwietnia 1953 r. w Sandomierzu, jest pisarzem, poetą, tłumaczem i dziennikarzem. Obecnie jest członkiem warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Był także członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego debiut radiowy miał miejsce w 1975 roku. Na antenie II programu Polskiego Radia w Warszawie zostały wyemitowany trzy wiersze Andrzeja Sarwy. W 1992 r. Andrzej Sarwa został wyróżniony w dziedzinie prozy na I Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Na podstawie jego powieści pt.: Opowieść o Halinie, córce Piotra z Krępy (wydanej we wznowieniu pod tytułem Pąsowy liść klonu), powstały w 1997 r. dwa słuchowiska radiowe zatytułowane: „Legenda o Halinie Krępniance, co Sandomierz od Tatarów uratowała” i „Legenda o Piotrze, rycerzu z Krępy, co go Tatarzy podstępnie zabili”. Obydwa słuchowiska zostały wyemitowane w 1997 r. na antenie II Programu Polskiego Radia.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Andrzej Sarwa - bogaty dorobek twórczy
Dorobek twórczy Andrzeja Sarwy jest bardzo bogaty i obejmuje ponad 250 publikacji książkowych, w tym poezję, prozę, tłumaczenia oraz teksty dotyczące religioznawstwa, teologii i zagadnień eschatologicznych. Andrzej Sarwa w swojej dysertacji doktorskiej zajmował się niszowym tematem, postaciami zbawicieli w eschatologii Zaratusztrianizmu. Zainteresowania Andrzeja Sarwy teologią, eschatologią, demonologią, historią oraz zielarstwem, miłość do rodzinnego Sandomierza i wrażliwość na los zwierząt znalazły odzwierciedlenie w jego twórczości. Na szczególną uwagę zasługują powieści, powstałe po 2012 r. - Wieszczba krwawej głowy, Cmentarz św. Medarda, Tuman krwawej mgły i Syn Cienistej Strony, w których wiedza z zakresu historii, okultyzmu, demonologii, została wykorzystana przez Andrzeja Sarwę jako budulec tła wydarzeń fabularnych. Andrzej Sarwa jest również autorem licznych leksykonów i poradników.
W swoich książkach porusza różnorodne tematy, od legend z różnych stron świata, przez opowiadania o zwierzętach, po różnorodne przepisy.
Andrzej Sarwa - nagrody, wyróżnienia i publikacje zagraniczne
Utwory Andrzeja Sarwy doczekały się przekładów na języki: włoski, francuski, ukraiński, rosyjski, hiszpański, japoński i turecki.
Za swoją twórczość Andrzej Sarwa został wielokrotnie uhonorowany, m. in. odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Medalem "Pro Patria". W 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił go Złotym Krzyżem Zasługi, a rok później otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rok przed jubileuszem siedemdziesiątych urodzin Andrzej Sarwa został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.