do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Arystofanes

Kim był Arystofanes?

Arystofanes był starożytnym greckim komediopisarzem. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców komedii w historii literatury antycznej. Arystofanes urodził się w Atenach około 446 roku p.n.e. i w Atenach spędził większość swojego życia. Twórczość tego komediopisarza miała ogromny wpływ na ówczesną kulturę. Komedie Arystofanesa do dziś nie straciły na aktualności, fascynują i bawią odbiorców.

Arystofanes tworzył w czasach dużych przemian politycznych i społecznych w starożytnej Grecji. Za jego życia Ateny były centrum kultury i demokracji. Komedie Arystofanesa obfitowały w satyrę i krytykę polityczną, były środkiem do wyrażania poglądów na temat współczesnych autorowi postaci życia politycznego i bieżących wydarzeń. Arystofanesa dzieła podejmują aktualne tematy. Jako, że kpił on z polityków i filozofów, stał się w Atenach postacią kontrowersyjną.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Arystofanes - dzieła ponadczasowe

Arystofanesa dzieła ze względu na swój uniwersalny charakter trafiły także do kanonu lektur dla uczniów szkół średnich - mowa tu o Chmurach. W tej komedii Arystofanes krytykuje sofistów oraz przeciwstawia tradycyjne wartości nowym ideom. W tejże komedii Arystofanes, w typowy dla swego stylu sposób, przedstawia Sokratesa – współczesnego mu przecież filozofa, którego znał osobiście - jako zabawnego, ale i lekceważącego nauczyciela, co rzuca ciekawe światło na tę postać, która nie pozostawiła po sobie żadnych źródeł pisanych.

Jedną z najbardziej znaczących komedii Arystofanesa jest Lizystrata, opowiadająca o kobietach z różnych greckich miast, które – chcąc zakończyć wojnę między Spartą a Atenami - wspólnie knują intrygę, polegającą na zorganizowaniu strajku płci pięknej. Mimo iż komedia powstała ponad 2 400 lat temu, wciąż pozostaje aktualna.

Arystofanes, poza poruszaniem bieżących tematów, sięgał w swojej twórczości także po wątki mitologiczne oraz religijne. Z mistrzostwem korzystał z tworzywa, jakim jest język. Korzystał z różnorodnych metod w celu wprowadzania do utworów komizmu. Swe zamierzenia twórcze w tym obszarze realizował m. in. stosując ekspresyjne chóry i wkładając w usta swych bohaterów satyryczne wypowiedzi, tworzące prześmiewcze dialogi.

Kim był Arystofanes? Z pewnością – mistrzem słowa, dzięki któremu komedia grecka wzniosła się na wyżyny. Twórczość Arystofanesa wpłynęła na rozwój kultury i politykę starożytnej Grecji. Nawiązania do twórczości Arystofanesa można dostrzec w dziełach literackich oraz komediowych sztukach teatralnych na całym świecie. Arystofanes celował w komizmie, ale tematy literackie czerpał z otaczającej go rzeczywistości. Czytając jego utwory trudno byłoby zaprzeczyć, iż Arystofanes był nie tylko niezwykle uważnym obserwatorem, ale też zarazem odważnym krytykiem sobie współczesnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl