do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Stefan Grabiński

Stefan Grabiński przyszedł na świat w rodzinie inteligenckiej i wyrósł na jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury grozy w międzywojennej Polsce.

Istotnymi czynnikami, które miały wpływ na późniejszą karierę pisarską Stefana Grabińskiego był fakt, iż od dnia narodzin mały Stefan był chłopcem słabego zdrowia oraz, że dorastał w bardzo religijnym otoczeniu. Kluczowy wpływ na rozwój talentu Stefana Grabińskiego miały spotkania z intelektualistami tamtej epoki, takimi jak Stanisław Kot czy Juliusz Kleiner.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Stefan Grabiński – pierwsze lata życia i edukacja

Stefan Grabiński urodził się w Kamionce Strumiłowej w 1887 roku. Przyszedł na świat w rodzinie inteligenckiej. Ojciec – Dionizy Grabiński - był prawnikiem, jego matka – Eugenia Grabińska, z domu Czubka, zajmowała się domem. Pisarz we wczesnym okresie życia mieszkał w Łące pod Samborem. W związku z profesją ojca, rodzina przeprowadzała się kilkakrotnie, by osiąść w miejscach, w których ojciec otrzymywał zatrudnienie. Około roku 1899, po przedwczesnej śmierci męża, pani Eugenia wraz z dziećmi przeprowadziła się do Lwowa. Stefan Grabiński studiował na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie zgłębiał tajniki literatury polskiej i filologii klasycznej. Po ukończeniu studiów, od 1911 r. pracował we lwowskich gimnazjach jako polonista, a po powrocie z podroży zagranicznych po Europie, które odbywał w latach 1914 - 1915, pracował jako nauczyciel w Przemyślu.

Elektryzująca proza Stefana Grabińskiego

Stefan Grabiński napisał książki, które robiły ogromne wrażenie na współczesnych mu czytelnikach, a mimo upływu czasu nie straciły swej atrakcyjności. Jego twórczość, często była i jest porównywana do dokonań Edgara Allana Poe czy H.P. Lovecrafta. Twórczość Stefana Grabińskiego, który zasłynął jako autor krótkich form prozatorskich z gatunku grozy, już za życia autora cieszyła się uznaniem wśród czytelników. Jego utwory ukazywały się jako druki zwarte, ale były też publikowane na łamach popularnych czasopism, jak np.: „Pro Arte”, „Zdrój”, „Maski”, „Słowo Polskie”, „Gazeta Kaliska”, czy „Robotnik”.

Debiut literacki Stefana Grabińskiego miał miejsce w 1909 roku, kiedy ukazał się zbiór opowiadań Z wyjątków. W pomrokach wiary. Wielką popularność przyniosły mu kolejne opublikowane tomy opowiadań pt.: Na wzgórzu róż, oraz - najbardziej chyba znany - Demon ruchu. W zawartych w nim nowelach grozy odnajdujemy motywy stacji kolejowej i pociągu. Książki, które przyniosły sławę Stefanowi Grabińskiemu, niestety nie zapewniły mu utrzymania w czasie, gdy z powodów zdrowotnych nie mógł już ani pracować na żadnej posadzie, ani pisać.

Grabiński Stefan jako nowelista wyróżniał się niezwykłą dbałością o szczegóły oraz zestawieniem tradycyjnej narracji z elementami języka poetyckiego. Stefan Grabiński zazwyczaj opowiadał o prowincjonalnych miasteczkach, samotnych budynkach i zapomnianych stacjach kolejowych. Jego opowiadania cechowała wyjątkowa atmosfera niesamowitości oraz umiejętne budowanie napięcia.

Stefan Grabiński - książki innowacyjne w dziedzinie fantastyki

Problematyka podejmowana przez Grabińskiego w twórczości literackiej dotyczy życia pozagrobowego, problemów tożsamości. W utworach autora widoczna jest jego fascynacja nauką i paranaukami, a także nadnaturalnymi przyczynami obłędu. Szczególnie wyraziste są jego opowieści o fatalnym demonizmie kobiet. Nowele i opowiadania Stefana Grabińskiego zdobyły największe uznanie, ale warto wymienić także powieści autora, takie jak: Salamandra, Cień Bafometa czy Klasztor i morze. Stefan Grabiński napisał także trzy dramaty, które były wystawiane na scenach Warszawy, Lwowa i Krakowa.

Twórczość Grabińskiego Stefana doceniona została także poza granicami Polski, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, gdzie jest określany jako "polski Poe". Jego opowiadania zostały przetłumaczone na kilka języków.

Grabiński Stefan - samotna śmierć literackiego geniusza

Doświadczenie nieuleczalnej choroby i głęboka religijność towarzyszyły Stefanowi Grabińskiemu od młodości. Książki autora, a konkretnie podejmowana przez niego tematyka utworów literackich, także jednoznacznie na to wskazują. Od młodości Grabiński Stefan zmagał się z dziedziczną gruźlicą (na którą przedwcześnie zmarł jego ojciec). To doświadczenie silnie wpłynęło na kształtowanie jego światopoglądu. Jego głęboka religijność oraz przekonanie o szczególnej mocy myśli i aktu twórczego wyrosły na tej podstawie.

Stefan Grabiński to niezwykły polski pisarz i poeta, który stworzył wyjątkowe opowieści grozy, pozostawiające trwały ślad w historii literatury. Jego prace, choć czasem niedoceniane, wciąż wzbudzają zainteresowanie i inspirują nowe pokolenia czytelników. Jego talent literacki oraz zdolność tworzenia niezwykłej atmosfery niesamowitości są godne podziwu i uznania. Zachęcamy czytelników do sięgnięcia po pierwsze polskie wydanie wszystkich dzieł Stefana Grabińskiego, które jest dostępne w Księgarni Armoryka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl