do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen, którego wkład w kształtowanie wyobraźni i moralności młodego pokolenia jest bardzo istotny, urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense, w Danii. Hans Christian Andersen to niezwykle ważna postać dla literatury światowej, zwłaszcza w kontekście literatury dziecięcej i baśni. Jego uniwersalne dzieła są wciąż uwielbiane na całym świecie.

Kim był Hans Christian Andersen?

Hans Christian Andersen dorastał w dość biednej rodzinie. Wczesne lata życia nie były łatwe. Niedostatek, wynikający z niego brak stabilizacji oraz kłopoty z nauką, sprawiły, że w dzieciństwie zaznał wielu trudności. Od młodości przejawiał wyjątkowe zdolności artystyczne i literackie, które z czasem rozkwitły, by przynieść mu rozgłos, jako jednemu z najwybitniejszych w historii twórców literatury dla dzieci.

Hans Christian Andersen w początkowej fazie swojej twórczości eksperymentował z teatrem i poezją. Swój pierwszy tomik poezji wydał w wieku 21 lat, a rok później zadebiutował jako dramaturg. Te wczesne sukcesy stanowiły jedynie wstęp do tego, co miało nadejść później, ponieważ to proza stała się jego prawdziwą pasją i przyniosła mu sławę.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Baśnie i opowieści Hansa Christiana Andersena

Baśnie i opowieści Hans Christian Andersen tworzył z niezwykłą pasją. Jego utwory, poza ciekawą fabułą, zawierają przesłanie moralne, kształtujące charaktery młodych ludzi. Mimo, że Hans Christian Andersen próbował swych sił w wielu gatunkach literackich, to najważniejszym i najbardziej charakterystycznym obszarem jego twórczości stały się właśnie baśnie. Królowa Śniegu czy Dziadek do orzechów to baśnie i opowieści Hansa Christiana Andersena, które na zawsze wpisały się w kanon literatury dziecięcej. Baśnie Hansa Christiana Andersena to kolekcja arcydzieł, które mają niepowtarzalny klimat, budzą niezwykłe emocje i zawierają uniwersalne przesłanie.

Hans Christian Andersen w swoich baśniach był mistrzem kreowania postaci, które mimo, że były fikcyjne, oddawały w pełni emocje i pragnienia żywych ludzi. Często posługiwał się symbolami i alegoriami, co nadawało jego utworom głębszego sensu i poza warstwą fabularną, niosącą rozrywkę, dawało także asumpt do refleksji.

Hans Christian Andersen nie unikał w swoich tekstach trudnych tematów czy subtelnych niuansów emocjonalnych. W baśniach Hansa Christiana Andersena odnajdujemy przekaz uniwersalny, który sprawdza się w każdym etapie życia i w każdym czasie. Dotyka on istotnych kwestii, takich jak: miłość, przyjaźń i akceptacja samego siebie. To właśnie dzięki temu, Hansa Christiana Andersena książki mogą służyć jako przewodniki moralne dla czytelników na całym świecie. Baśnie i opowieści Hansa Christiana Andersena są do dziś znane na całym świecie.

Hans Christian Andersen był znakomitym obserwatorem życia społecznego i kulturowego swojej epoki. Obserwacje służyły mu często do budowania fabuły swoich utworów, w które często wplatał obrazy z otaczającego go świata, ukazując w ten sposób jego bogactwo i różnorodność. Choć baśnie były często osadzone w realiach fantastycznych, to zawsze były zakorzenione w rzeczywistości.

Hansa Christiana Andersena książki odsłaniają jego wrażliwość na losy innych ludzi, zwłaszcza tych marginalizowanych i potrzebujących. Wrażliwość ta przejawiała się również w jego życiu codziennym. Tego rodzaju wrażliwość kształtuje się w człowieku, który sam doświadczył w życiu niedostatków. Hans Christian Andersen angażował się w sprawy społeczne i podejmował działania na rzecz dobra wspólnego. Jego postawa była inspiracją zarówno dla ludzi jemu współczesnych, jak i dla następnych pokoleń.

Hans Christian Andersen - książki, o których każdy słyszał

Hansa Christiana Andersena książki były i są kultową lekturą dla najmłodszych. Mała Syrenka, Królowa Śniegu czy Brzydkie kaczątko – kto z nas ich nie czytał, gdy był dzieckiem? Zbiór pt.: Baśnie i opowiadania jest bogatą kolekcją, zarówno znanych baśni, jak i krótszych opowieści. Zawiera m. in. wzruszającą opowieść pt.: Dziewczynka z zapałkami.

Hans Christian Andersen pozostaje ikoną kultury duńskiej i literatury światowej. Jego dom w Odense stał się miejscem pielgrzymek dla miłośników literatury z całego świata. W Kopenhadze znajduje się muzeum poświęcone temu wybitnemu pisarzowi, w którym zgromadzono liczne pamiątki związane z jego życiem i twórczością.

Hans Christian Andersen - opowiadania dla milionów czytelników

Pisarz ten nie ograniczał się jedynie do baśni. Hans Christian Andersen tworzył także powieści, opowiadania, eseje i dramaty. Jednak to właśnie w baśniach odnalazł swój najbardziej charakterystyczny i niezapomniany głos, którym dotarł do serc milionów czytelników na całym świecie.

Spośród innych, znanych Hansa Christiana Andersena książek, warto wybrać jako lekturę także te, mniej rozpowszechnione wśród czytelników jak: Tylko Grajek. Jest to jedna z piękniejszych baśni i opowieści Hansa Christiana Andersena o przyjaźni, biedzie i wielkim uczuciu - jakże prawdziwa i bardzo wzruszająca.

Hans Christian Andersen zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Kopenhadze. Pozostawił po sobie wspaniały dorobek literacki. Baśnie Hansa Christiana Andersena są tłumaczone na dziesiątki języków i czytane przez kolejne pokolenia, a jego wpływ na literaturę i kulturę jest niezaprzeczalny. Liczne filmowe, radiowe i teatralne adaptacje jego utworów, dowodzą trwałości i uniwersalnego charakteru twórczości tego wspaniałego pisarza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl