do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Promocja

Gnoza

Gnoza to termin o wielu znaczeniach w kontekście religioznawstwa. Pojęcie to może dotyczyć m.in. wczesnych herezji chrześcijańskich, hellenistycznych ruchów wyznaniowych przeciwstawiających się uznanym wierzeniom, czy też specyficznej formy świadomości religijnej, która na pierwszym miejscu stawia intuicję i kontemplację. Książki na temat gnozy można znaleźć w ofercie Wydawnictwa Armoryka. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Gnoza i gnostycyzm. Co to jest gnoza?

Co właściwie oznacza „gnoza”? Definicja tego terminu wywodzi się od starogreckiego wyrazu „gnosis”, który tłumaczy się jako „poznanie” lub „wiedzę”. Dokładniej mowa o wiedzy dotyczącej duchowego powołania człowieka, często w pewnym stopniu sprzeciwiającej się rozpowszechnionym normom teologicznym. Gnoza to koncepcja widoczna w różnych wyznaniach, przeważnie traktowana jako herezja: wśród przykładów można wskazać chrześcijański walentynianizm, irański manicheizm czy współczesną antropozofię. Wspólnym motywem jest uznanie świata materialnego za miejsce pełne cierpienia i bólu, od którego należy się „uwolnić” przez dążenie do spełnienia duchowego.

Gnostycyzm to natomiast nieco bardziej precyzyjne określenie, które opisuje dualistyczne ruchy religijne wczesnego chrześcijaństwa, często łączące nową religię z dawnymi wierzeniami pogańskimi. Co ciekawe, gnostycyzm znacznie odbiega od chrześcijańskiej teologii pod względem świętych ksiąg. Gnostycy uznają przede wszystkim przekaz z pism uznawanych przez Kościół za apokryfy, takich jak Ewangelia Judasza, Ewangelia Tomasza czy Ewangelia Prawdy. Znanymi gnostykami byli m.in. Szymon Mag, Ptolemeusz czy Walentyn Egipcjanin, a w czasach współczesnych – np. polski pisarz Jerzy Prokopiuk.

Gnoza – co to znaczy? Dowiedz się więcej dzięki książkom z oferty Wydawnictwa Armoryka

Chcąc lepiej zapoznać się z tematyką gnozy i gnostycyzmu, warto prześledzić dzieła autorów z różnych epok. Możesz je znaleźć wśród wielu ciekawych publikacji Wydawnictwa Armoryka, którego oferta obejmuje m.in. takie książki jak: „Alastor, czyli duch samotności” autorstwa Percy’ego Bysshe Shelleya, angielskiego poety epoki romantyzmu. Dzieło to przedstawia alegoryczny obraz awanturniczego młodzieńca, który przechodzi drogę przemiany duchowej poprzez nieustanne pogłębianie wiedzy, co doskonale pasuje do ideałów gnozy.

Dobrym pomysłem może być również sięgnięcie po opracowania autorów starożytnych. Gnoza, podobnie jak cała szeroko pojęta duchowość, była interesującym tematem dla wielu filozofów, myślicieli i badaczy już od wieków. Jednym z przykładów jest Platon, którego twórczość wywarła niemały wpływ na późniejszy rozwój kultury greckiej i rzymskiej, a tym samym na historię całej Europy. W naszej ofercie znajdziesz m.in. „Powieść Era o życiu pozagrobowym” – mistyczne opracowanie dotyczące życia pozagrobowego. To niezwykle wartościowe dzieło, które pozwala nie tylko zapoznać się z samą koncepcją gnozy, lecz także fundamentalnymi koncepcjami starożytnej filozofii platońskiej.

Wydawnictwo Armoryka – poznaj nasze książki o gnozie

Wydając książki, skupiamy się przede wszystkim na wyborze dzieł, które niosą największą wartość pod względem historycznym i religioznawczym. Obydwa obszary stanowią od początku filary naszego wydawnictwa. Staramy się więc umożliwiać naszym czytelnikom dostęp do najciekawszych tytułów dotyczących historii i religii. Zachęcamy do zakupu naszych książek o gnozie i gnostycyzmie. Pogłęb swoją wiedzę na tematy, które interesowały największych filozofów i myślicieli. Zapraszamy do składania zamówień!

Dlaczego warto wybrać właśnie naszą księgarnię internetową? W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych publikacji, które nie są dostępne nigdzie indziej. Znajdziesz u nas wiele tekstów źródłowych, które pozwolą Ci poznawać historię w ciekawszy sposób niż lektura opracowań historyków. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą! Jesteśmy pewni, że każdy pasjonat religioznawstwa i historii znajdzie tutaj coś dla siebie!

Powiązane kategorie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl