do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe był amerykańskim pisarzem, poetą, nowelistą, krytykiem literackim i redaktorem. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli literatury grozy oraz za prekursora gatunków takich jak detektywistyczna powieść kryminalna i science fiction.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Edgar Allan Poe - biografia

Edgar Allan Poe urodził się w 1809 roku w Bostonie, jako drugie z trojga dzieci aktora Davida Poego Jr. i Elizabeth Arnold Hopkins Poe. Jego ojciec opuścił rodzinę wkrótce po narodzinach Edgara, a matka zmarła na gruźlicę, gdy chłopiec miał zaledwie dwa lata. Wtedy to został oddany pod opiekę Johna i Frances Allanów, którzy nie mieli własnych dzieci i stali się rodzicami dla małego Edgara.

Wychowywany w Richmond, w stanie Wirginia, Edgar Allan Poe od najmłodszych lat był zafascynowany literaturą. W 1826 roku rozpoczął studia na University of Virginia, ale z powodu problemów finansowych musiał je przerwać. W związku z tym, że jego relacje z ojczymem nie były dobre, w 1827 roku Edgar Allan Poe, aby zapewnić sobie utrzymanie, wstąpił do armii. Jako żołnierz posługiwał się nazwiskiem Edgar A. Perry. Zaciągając się do wojska w wieku lat 18 zadeklarował, że ma 22 lata. W czasie służby wojskowej wydał swój pierwszy zbiór wierszy zatytułowany Tamerlane and Other Poems. Tomik przeszedł bez echa.

W 1831 roku Poe rozpoczął karierę literacką publikując opowiadania na łamach różnych czasopism. Jako że Edgar Allan Poe utrzymywał się z pióra, tworzył i wydawał autorskie teksty, a równocześnie pracował dla gazet jako krytyk literacki.

W 1836 roku Edgar Allan Poe ożenił się z kuzynką, Virginią Clemm, która miała wówczas 13 lat. Ich małżeństwo było pełne wzlotów i upadków, ale stanowiło ważny element życia Poego i jego inspirację literacką.

Edgar Allan Poe - książki prekursora literatury grozy

Edgara Allana Poe książki wyróżniają się ze względu na zdolność autora do wgłębiania się w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Jego proza cechuje się silnym psychologizmem postaci - prekursorskim względem późniejszej psychoanalizy oraz surrealistycznymi, makabrycznymi opisami, które poruszają tematy życia, śmierci i obsesyjnej miłości. Jego opisy obsesyjnych stanów umysłu, opętania i konfliktów wewnętrznych są niezrównane. Ten wyjątkowy pisarz przenikał tajemnice obłędu i neuroz, ukazując nie tylko strach, ale i samą naturę ludzkiej egzystencji. W jednym z najbardziej cenionych dzieł Edgara Allana Poe - książce The Tell-Tale Heart opowiada o mordercy, który, mimo że twierdzi, że jego zdrowie psychiczne jest w normie, zaczyna słyszeć bicie serca zamordowanej ofiary.

Edgar Allan Poe - wiersze tajemnicze

Edgara Allana Poe wiersze przesycone są atmosferą tajemniczości. Jako poeta manipulował słowem w sposób mistrzowski. Napisany przez Edgara Allana Poe wiersz pt. Kruk, to nie tylko opowieść o utracie, lecz prawdziwa symfonia melancholii i tęsknoty. Jego poezja nie tylko poruszała, ale też wprowadzała czytelnika w nieznane, posępne krajobrazy. Warto sięgnąć po twórczość Edgara Allana Poe - książkę Poezje / Poems i dać się poprowadzić jego narracji.

Allan Edgar Poe - smutne doświadczenia i tajemnicza śmierć

Życie Edgara Allana Poe nie było usłane różami. Stracił bliskich, a śmierć żony Virginii Clemm Poe, która zmarła przedwcześnie na gruźlicę, była dla niego szczególnie bolesna. To właśnie te tragedie wpłynęły na tematykę i ton wielu z jego prac. Osamotnienie i utrata stały się tematami przewodnimi jego twórczości.

Ostatnie lata życia Poego były tragiczne, naznaczone wieloma smutnymi wydarzeniami, w tym śmiercią żony. Edgar Allan Poe był uwikłany w alkoholizm. Zmarł w 1849 roku, w wieku zaledwie 40 lat, w niejasnych okolicznościach, co spotęgowało atmosferę tajemniczości wokół jego osoby. Przed śmiercią został znaleziony na ulicy w stanie delirium. Zmarł kilka dni po przewiezieniu go do szpitala. Przyczyna jego śmierci pozostaje przedmiotem spekulacji do dziś, ponieważ po jego śmierci zaginęła dokumentacja medyczna oraz akt zgonu. Mimo wielu teorii na temat przyczyny jego zgonu, faktyczne okoliczności nigdy nie zostały ostatecznie wyjaśnione.

Edgar Allan Poe - książki inspiracją dla wielu

Mimo że Edgar Allan Poe nie odniósł znaczącego sukcesu za życia, jego wpływ na literaturę i kulturę jest ogromny. Stał się ikoną gatunku grozy i kryminału oraz inspiracją dla wielu pisarzy, takich jak Arthur Conan Doyle, H.P. Lovecraft i Stephen King. Jego dziedzictwo literackie jest niezwykle wpływowe, a jego twórczość inspirowała wielu autorów na całym świecie. Dziś Edgar Allan Poe jest uznawany za jednego z najbardziej znaczących pisarzy XIX wieku i klasyka literatury światowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl