do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Józef Szujski

Józef Szujski urodził się w Tarnowie w 1835 r. w rodzinie szlacheckiej. Zmarł w 1883 r. w Krakowie. Był wybitnym historykiem, współzałożycielem i jednym z głównych działaczy ugrupowania politycznego Stańczyków, działającego w Galicji w drugiej połowie XIX wieku.

Studiując na Uniwersytecie Jagiellońskim planował karierę w administracji austriackiej, jednak jego zaangażowanie w działania młodzieży o zapatrywaniach patriotycznych, dla których miejscem spotkań była pracownia malarska Parysa Filippiego, skutecznie przekreśliło te plany. W 1858 r. Józef Szujski miał epizod studiów zagranicznych w Wiedniu, które przerwał po jednym semestrze. Po powrocie do Krakowa odnowił kontakty z młodzieżą patriotyczną. Skupił wówczas na sobie uwagę władz i objęto go nadzorem policyjnym, co ostatecznie uniemożliwiło objęcie posady rządowej.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Józef Szujski - działalność naukowa i kariera polityczna

Józef Szujski był wybitnym historykiem i publicystą. Współtworzył krakowską szkołę historyczną. Był także współzałożycielem Przeglądu Polskiego - miesięcznika będącego organem prasowym Stańczyków. Jako historyk i publicysta, którego artykuły ukazywały się na łamach Przeglądu Polskiego i Czasu (dziennika będącego drugim organem prasowym Stańczyków), miał wpływ na życie intelektualne tamtych czasów. Jego analizy skupiały się głównie na poszukiwaniu przyczyn narodowych niepowodzeń Polaków.

Kariera polityczna Józefa Szujskiego również była imponująca. Zasiadał w galicyjskim Sejmie Krajowym i austriackiej Izbie Poselskiej. Z czasem został dożywotnim członkiem Izby Panów parlamentu austriackiego.

Józef Szujski - publikacje ponadczasowe

Centrum zainteresowań Józefa Szujskiego stanowiły badania historii Polski, które znalazły odzwierciedlenie w jego dorobku pisarskim. Wśród jego dzieł znajdują się publikacje poświęcone ważnym postaciom historycznym m. in.: Królowej Jadwidze, Jerzemu Ossolińskiemu, Jerzemu Lubomirskiemu, Władysławowi IV. Józef Szujski jest autorem Historyi polskiej treściwie opowiedzianej ksiąg dwanaście. Był także autorem licznych dzieł literackich, w tym dramatów (Śmierć Władysława IV) i powieści (Pan Rożnowa).

Józef Szujski pozostawił po sobie wiele wartościowych publikacji po które nawet teraz, mimo upływu czasu i zmian sytuacji politycznej, warto sięgać. Analiza wydarzeń historycznych Szujskiego nie traci na aktualności do dziś z uwagi na trafność obserwacji tego historyka. W Księgarni Armoryka dostępne są wybrane opracowania Szujskiego: Odrodzenie i Reformacja w Polsce czy O fałszywej historii, jako mistrzyni fałszywej polityki. Są one źródłem wiedzy dla kolejnych pokoleń badaczy i miłośników historii. Mogą stanowić także wzór pracy warsztatowej historyka. Józef Szujski pozostaje ikoną nauki i patriotyzmu.

Upamiętnienie zasług Józefa Szujskiego

Józef Szujski zmarł młodo, bo w wieku zaledwie 48 lat. Pozostawił jednak trwały ślad w historii Polski i polskiej nauki. Jego działalność naukowa, polityczna i publicystyczna oraz konserwatywne przekonania siały ziarno w sercach następujących po nim pokoleń, które działały na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Jan Matejko, z którym Szujski się przyjaźnił, uwiecznił go na obrazie "Hołd Pruski". Już trzy lata po śmierci przed budynkiem tarnowskiego gimnazjum, do którego uczęszczał, stanął jego pomnik. Kraków, w którym Szujski żył i działał, który stał się także miejscem spoczynku jego ciała, również nie zapomniał o tej wybitnej postaci. Jego imię nosi jedna z sal w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl