Dostępność
Nowość
Promocja
Stanisław Smolka
Stanisław Smolka - historyk
Stanisław Smolka żył w latach 1854-1924. Był wybitnym polskim historykiem, przedstawicielem i współzałożycielem krakowskiej szkoły historycznej. Interesowała go historia Polski we wczesnym okresie państwowości. Badał głównie okresy piastowski i jagielloński. W pracy badawczej wyróżniał się podejściem krytycznym. Prezentował dzieje Polski na tle historii powszechnej, co wyróżniało go w tamtym czasie na tle innych historyków, którzy mieli tendencje do prezentowania romantycznej wizji historii Polski.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Profesor Stanisław Smolka
Stanisław Smolka był wybitnym polskim historykiem o krytycznym podejściu naukowca, badaczem wczesnej historii Polski. Stanisław Smolka był profesorem na Uniwersytecie we Lwowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym w latach 1895-1896 pełnił funkcję rektora. Był także dyrektorem Archiwum Krajowego Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie oraz profesorem Uniwersytetu Lubelskiego. Stanisław Smolka z zamiłowaniem gromadził książki. Jego prywatne zbiory zasiliły księgozbiór Uniwersytetu Lubelskiego. Stanisław Smolka, przekazując Uniwersytetowi Lubelskiemu swoje zbiory książkowe, podarował także część swojego archiwum.
Oprócz działalności akademickiej, Stanisław Smolka angażował się także w działalność wielu towarzystw. Wśród nich należy wymienić: Moskiewskie Towarzystwo Archeologiczne czy Towarzystwo Tatrzańskie, którego był aktywnym członkiem. Stanisław Smolka współpracował również z Zakładem im. Ossolińskich. Zmarł w 1924 roku. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu w Janowie Poleskim, niedaleko Pińska.
Stanisław Smolka - wybrane publikacje
Publikacje Stanisława Smolki takie jak: Polacy, Czesi i Niemcy, Unia Litwy z Koroną, czy Początki feudalizmu. Studium historyczne są chętnie czytane przez pasjonatów i zawodowych badaczy historii do dziś. Jego prace nadal cieszą się uznaniem i stanowią ważne źródło w badaniach nad wczesną historią Polski.
Stanisław Smolka - ciekawostki
Pierwszą żoną Stanisława Smolki była Maria z domu Rydel - najmłodsza siostra Lucjana Rydla, którego zaślubiny i wesele z Jadwigą Mikołajczykówną stały się tematem dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt.: Wesele. Stanisław Smolka nie pochodził z rodziny szlacheckiej, ale został nobilitowany. W 1913 r. otrzymał austriackie szlachectwo II stopnia, z tytułem Rietter. Ten wybitny historyk został pośmiertnie, w 1936 r., odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.