Dostępność
Nowość
Promocja
Tadeusz Zieliński
Tadeusz Zieliński (1859-1944) to wybitny polski historyk kultury i filolog klasyczny, którego badania istotnie wpłynęły na głębsze zrozumienie starożytności. Urodził się w Skrzypczyńcach, a wykształcenie zdobywał na europejskich uniwersytetach, w Lipsku, Monachium i Wiedniu. W 1880 roku uzyskał doktorat w Lipsku, a następnie habilitował się na Uniwersytecie w Petersburgu. Jako docent prowadził badania nad językiem greckim. Tadeusz Zieliński został profesorem nadzwyczajnym i w 1887 roku objął Katedrę Języka Greckiego na Uniwersytecie Petersburskim. W roku 1890 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
W roku 1920 Tadeusz Zieliński przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie wykładał filologię klasyczną, kulturę starożytną i religioznawstwo. Był cenionym badaczem. Prowadził wyprawy naukowe do Włoch, Grecji, Hiszpanii i Afryki Północnej. Tadeusz Zieliński był członkiem wielu prestiżowych akademii i towarzystw naukowych w Polsce i za granicą.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Tadeusz Zieliński - książki, badania, publikacje
Napisane przez Tadeusza Zielińskiego książki skupiają się na historii kultury antycznej, teatrze greckim, religiach starożytnego świata oraz literaturze klasycznej. Jego obszerna spuścizna naukowa obejmuje ponad 900 publikacji. Opracował ważne monografie, między innymi poświęcone Sofoklesowi. Zajmował się też badaniami nad rozwinięciem eposu europejskiego oraz kształceniem klasycznym.
Tadeusz Zieliński - książki warte uwagi
Do cenionych dzieł Tadeusza Zielińskiego poświęconych starożytności należą między innymi książki: Świat antyczny a my, Rozwój moralności w świecie starożytnym od Homera do czasów Chrystusa, Chrześcijaństwo starożytne, a filozofia rzymska, Hermes Trismegistos, a także zbiór poświęcony wierzeniom antycznej Grecji, wydany w sześciu tomach Religie świata antycznego.
Tadeusz Zieliński - kontrowersje
Pro-niemiecka postawa polityczna Tadeusza Zielińskiego budziła kontrowersje i krytykę. W czasie II wojny światowej wyjechał do Niemiec, gdzie zmarł w 1944 w Schondorf nad Ammersee.
Tadeusz Zieliński to postać o wielowymiarowa, która po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla badaczy i miłośników starożytności. Jego prace przyczyniły się do rozwoju filologii klasycznej i pogłębienia naszego zrozumienia kultury antycznej.