Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Wydawnictwo Literackie
Wydawnictwo Literackie - Kraków kolebką polskiej literatury
Wydawnictwo Literackie jest jednym z najważniejszych polskich wydawnictw. Zostało założone w 1953 roku w Krakowie. Specjalizuje się głównie w wydawaniu literatury pięknej, literatury obyczajowej, literatury faktu, książek historycznych, młodzieżowych, dziecięcych, muzycznych, popularnonaukowych oraz poradników. Wydawnictwo Literackie w każdym roku oferuje na tyle różnorodne książki, że każdy czytelnik może wybrać coś dla siebie. Publikują tam najlepsi pisarze współcześni, zarówno polscy, jak i zagraniczni autorzy, których książki zdobywają liczne nagrody literackie. Wydawnictwo Literackie może się poszczycić wydawaniem książek Olgi Tokarczuk - twórczości, która została doceniona Nagrodą Nobla.
Najlepsi pisarze współcześni - autorzy nagradzanych książek
Wśród autorów związanych z Wydawnictwem Literackim znajdują się wielkie postacie polskiej literatury, takie jak nobliści: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, a także Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Jan Józef Szczepański, czy Karol Wojtyła (późniejszy Papież Jan Paweł II), a także wielu innych wybitnych pisarzy, poetów, eseistów i historyków literatury.
Najlepsi pisarze współcześni zagraniczni docierają do polskich czytelników dzięki Wydawnictwu Literackiemu. Oprócz znanych polskich pisarzy współczesnych, w ofercie tego wydawnictwa znajdują się również dzieła autorów zagranicznych, w tym takich sław jak Margaret Atwood, John Banville, Jorge Luis Borges, Primo Levi, Orhan Pamuk, Philip Roth i wielu innych znakomitych pisarzy.
Wydawnictwo Literackie posiada bogatą historię i wydaje książki z różnych gatunków literackich, co sprawia, że ma ważne miejsce w krajobrazie wydawniczym Polski.
Olga Tokarczuk - zdobyte nagrody
Olga Tokarczuk, renomowana polska pisarka, została uhonorowana licznymi nagrodami za swoje wybitne osiągnięcia literackie i jej wkład w kulturę. Książki Olgi Tokarczuk są niezwykle cenione przez krytyków literackich. Olga Tokarczuk została laureatką prestiżowej Nagrody Literackiej Nike - jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce - dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1997 roku za powieść Prawiek i inne czasy, która zdobyła serca czytelników swoją niezwykłą erudycją i głębokim przekazem. Kolejny raz uhonorowano ją tą nagrodą w 2002 roku za książkę Gra na wielu bębenkach. W 2018 roku pełniąc rolę przewodniczącej Międzynarodowej Nagrody Man Booker, Olga Tokarczuk zdobyła uznanie światowego środowiska literackiego. Jej powieść Bieguni została wyróżniona prestiżową nagrodą The Man Booker International Prize w 2018 roku. Dodatkowo, w 2019 roku pisarka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, uhonorowana za wyobraźnię narracyjną oraz pasję w przekraczaniu granic jako formy życia. Tokarczuk otrzymała także doktoraty honoris causa trzech prestiżowych uniwersytetów w Polsce oraz wyróżnienia odznaczeniami, takimi jak Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medal Senatu RP. Książki Olgi Tokarczuk, jej niezwykłe osiągnięcia literackie i społeczna aktywność w dziedzinie kultury czynią ją jedną z najważniejszych postaci w światowej literaturze współczesnej.
Bieguni - co to znaczy? Olga Tokarczuk - twórczość polskiej noblistki
Sięgnij po wielokrotnie nagrodzoną i szeroko komentowaną powieść Bieguni, która skupia się na różnorodnych historiach i losach ludzi w różnych miejscach i epokach. Główne motywy to podróże, wędrówki oraz pytania o tożsamość i przynależność. Książka Bieguni Olgi Tokarczuk prezentuje swoistą mozaikę narracji, w której różne opowieści splatają się ze sobą w niekonwencjonalny sposób. Powieść Olgi Tokarczuk Bieguni to wielowątkowa i złożona opowieść, która zainspirowała wielu czytelników i krytyków literackich do głębokiej refleksji nad kondycją ludzką i sensem życia. Tytuł Bieguni nawiązuje do odłamu starowierców w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, bieżeńców, którzy wierzyli, że aby w świecie przesiąkniętym złem uniknąć zła, należy ciągle być w ruchu. Przemieszczanie się, czy pozostawanie w ciągłym ruchu było w ich przekonaniu metodą ucieczki przed złem.