do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Wierzenia Słowian

Zapraszamy do zgłębiania tajemnic i dawnych wierzeń Słowian! Nasza oferta obejmuje bogaty wybór książek, które przeniosą Państwa w świat słowiańskich bogów i mitów. Razem odkryjemy religię naszych przodków, zgłębimy historię i podania, które kształtowały kulturową tożsamość narodów słowiańskich, a to wszystko dzięki ciekawym publikacjom, dostępnym w Księgarni Armoryka. Nie czekajcie i rozsmakujcie się Państwo w wiedzy, która łączy przeszłość z teraźniejszością!

Tajemnice wierzeń Słowian odkryte

Wierzenia Słowian są obecnie odkrywane na nowo, co nie znaczy, że nie posiadamy książek z poprzednich epok, które również przekazują nam wiele wiedzy o badaniach dotyczących ich religii. Jednak panteon bóstw słowiańskich i związanych z nimi wierzeń wciąż jest źródłem niezwykłych opowieści i tajemnic. Przykładem jest chociażby tekst “Bogoznawstwo Sławjan (Bogoznawstwo Słowian)” Jana Sasa Zubrzyckiego, wypełniony treściami, które przedstawiają obraz słowiańskich wierzeń, starając się odkryć przed czytelnikiem ich prawdziwą naturę i znaczenie.

Tym z Państwa, którzy pragną odkryć dawne wierzenia i tradycje, a także pogłębić zrozumienie wierzeń dawnych Słowian, Księgarnia Armoryka oferuje wiele ciekawych publikacji na ten temat. Rozumiemy, że informacje o wierzeniach Słowian są niezbędne do pełnego poznania i zrozumienia, dlaczego studia nad Słowianami są ważną dziedziną historii, wartą dalszych badań. Znajdą tu Państwo wiele ciekawych publikacji na ten temat. Wśród nich znajdują się zarówno propozycje wznowień lub reprintów publikacji XIX wiecznych autorów , jak i najnowsze publikacje, dzięki czemu możemy zaoferować pełen przekrój badań na temat wierzeń Słowian. Ich lektura pozwoli Państwu dostrzec, jak wiele udało się wyjaśnić i zrozumieć, i jak wiele odkryć jest jeszcze przed nami. Doskonałe źródło wiedzy na temat historii Słowian, książki z naszej oferty zostały wybrane ze względu na ich wartość merytoryczną dla tematu. Proponowane przez nas lektury dają bezcenny wgląd w życie i wierzenia Słowian, które wywierają wpływ na współczesną kulturę – polską, ale także innych narodów słowiańskich.

Oto kilka przykładów z naszej bogatej kolekcji:

  • "Bałwochwalstwo słowiańskie" autorstwa Joachima Lelewela – doskonały przykład wczesnych badań na temat dawnych praktyk religijnych na terenach słowiańskich;
  • "Cześć bałwochwalcza Słowian i Polski" również autorstwa Joachima Lelewela – studium dotyczące pogańskich praktyk religijnych w Polsce i wśród Słowian;
  • "Dawna religia Słowian. Mitologia słowiańska i ruska" autorstwa G. A. Glinki i A. S. Kajsarowa, tłumaczenie Iwony Tsanev – próba opracowania szeroko rozumianej mitologii słowiańskiej i ruskiej.
  • "Drzewo świata. Struktura symboliczna słupa ze Zbrucza" Grzegorza Niedzielskiego – czyli nieco bardziej nowoczesna interpretacja słowiańskich symboli i mitów.
  • „Sandomierz mityczny” także autorstwa Grzegorza Niedzielskiego, który skupia się na analizie etnologicznej i religioznawczej Sandomierza.

Bogowie i rytuały w życiu dawnych Słowian

Religia Słowian, jej bogowie i obyczaje, została opisana w proponowanych przez nas tytułach. Panteon słowiański nie tylko tłumaczył naszym przodkom zjawiska przyrodnicze – teraz stanowi dla nas wskazówkę na temat ich życia codziennego, wzajemnych relacji międzyplemiennych i sposobu pojmowania świata.

Wierzenia Słowian, tamtejsi bogowie i obyczaje, wpływały na codzienne życie naszych przodków, kształtując ich społeczność. W Księgarni Armoryka znajdą Państwo książki, które opisują ważne rytuały i zwyczaje związane z cyklem rolnym, a które były nieodzowną częścią życia Słowian, pozycje poświęcone świętom słowiańskim czy analizy dotyczące religii przedchrześcijańskich, ale także ich wpływu na pierwsze chrześcijańskie legendy (tu polecamy szczególnie "Legendy o Cyrylu i Metodym wobec prawdy dziejowej. Szkic z dziejów chrześcijaństwa u Słowian" Aleksandra Brücknera).

Zapraszamy do odkrywania świata, w którym religia Słowian oraz ich bogowie byli główną siłą napędową codziennej egzystencji.

Zrozumieć Słowian – jakie były ich wierzenia?

Zapewne zastanawiali się Państwo kiedyś, jakie były wierzenia Słowian? Przez lata jedynymi epitetami, których można było używać w stosunku do tych wierzeń, były "bałwochwalcze" i "pogańskie". Jednak z czasem, fascynacja religią przedchrześcijańską doprowadziła do powstania dziedziny historii, która zajęła się odkrywaniem na nowo tych wierzeń. Dzięki temu wiemy, że słowiański system religijny był politeistyczny, oparty na kulcie natury, dopasowany do cyklu natury, który Słowianie obserwowali w otaczającej ich rzeczywistości, w lasach, na roli, podczas polowań... Religia Słowian jest wieloaspektowa i złożona, a jej zrozumienie może dać nam cenny wgląd w naszą historię i tożsamość. Znając mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, możemy lepiej zrozumieć, jakimi ludźmi byli nasi praprzodkowie – a w rezultacie lepiej pojąć, skąd pochodzimy i kim jesteśmy my sami.

Śladami przodków – podróż po świecie słowiańskich mitów

W ofercie Księgarni Armoryka znajdują się opracowania etnograficzne, które w jak najwierniejszy sposób starają się odtworzyć wierzenia ludów słowiańskich. To również fascynująca podróż przez zmieniające się wciąż spojrzenia badawcze – od zainteresowania łączącego się jednak z lekceważeniem "bałwochwalstwa" w tekstach Lelewela, poprzez analizę wzajemnych wpływów religii i historii w tekście Brücknera, aż po nowoczesne próby odtworzenia treści legend, przebiegu uroczystości i obrzędów i wielu innych aspektów słowiańskich wierzeń przez bardziej współczesnych badaczy.

Rodzimowierstwo – współczesne odkrywanie dawnych wierzeń

Zaskakujący fenomen rodzimowierstwa słowiańskiego, nazywanego także słowianowierstwem, otwiera drzwi do nieodkrytego świata wierzeń dawnych Słowian, które są fascynujące i mistyczne. Słowianowierstwo to zjawisko współczesne, które skupia się na ponownym odkrywaniu i jak najprawdopodobniejszej rekonstrukcji systemu wierzeń dawnych Słowian. W kategorii mitów, podań i wierzeń dawnych Słowian odkryją Państwo:

  • Kompleksowe spojrzenie na systemy wierzeń dawnych Słowian, ich bogów, uroczystości i rytuały,
  • Symbolikę i znaczenia, które kryją się w dawnych wierzeniach.

Zgłębiając te tematy, można stworzyć mocne powiązanie z dziedzictwem przedchrześcijańskich Słowian i zrozumieć, jakie treści i wartości wniosły one do współczesnego świata. Co najważniejsze: czytając pozycje oferowane w Księgarni Armoryka, dowiedzą się Państwo, jak wierzenia i dzieje Słowian kształtują naszą dzisiejszą tożsamość.

Zobacz również:

Historia Słowian

Słowianie Zachodni

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl