do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Wydawnictwo KONTRA

Wydawnictwo Kontra zostało założone przez Ninę Karsov i Szymona Szechtera w 1970 r. w Londynie, w celu wydania książek Józefa Mackiewicza, a także dzieł innych autorów sprzeciwiających się cenzurze.

Józef Mackiewicz - książki jako sprzeciw wobec cenzury

Józef Mackiewicz (1902-1985) był polskim pisarzem, publicystą politycznym i dziennikarzem. Był to jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej literatury emigracyjnej. Jak sam mówił "Jedynie prawda jest ciekawa", a opis prawdziwych zdarzeń często jest bardziej dramatyczny i wielowymiarowy niż fikcja literacka. Józef Mackiewicz książki pisał od lat trzydziestych XX wieku. Jego twórczość obejmowała eseje, powieści, publicystykę i opracowania historyczne. Józef Mackiewicz znany jest przede wszystkim z dzieł poruszających tematykę zbrodni katyńskiej, a także krytyki komunizmu i sowieckiej okupacji Polski. Jego pisma, poglądy i interpretacje wydarzeń historycznych wywoływały kontrowersje i były przedmiotem debat zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Józef Mackiewicz książki wydawał m. in. w polskim, emigracyjnym Wydawnictwie Kontra w Londynie. Józefa Mackiewicza książki, zakazane przez władze PRL, poza Londynem ukazywały się także w Rzymie, Monachium i Madrycie i wielu innych miejscach na świecie.

Wstrząsająca opowieść o okrutnej zdradzie aliantów

Szymon Szechter i Nina Karsov, założyciele Wydawnictwa Kontra dokładali starań, by promować na emigracji twórczość ludzi sobie podobnych - nie mieszczącą się w ramach wyznaczonych przez cenzurę. Umiłowanie wolności słowa przejawia się zarówno w ich działaniach wydawniczych, jak i w tematyce książek Józefa Mackiewicza. Ważnym dziełem tego autora jest Kontra - powieść faktograficzna, która opisuje losy Kozaków dońskich, obywateli ZSRR oraz polskich emigrantów politycznych, którzy w czasie II wojny światowej wsparli niemiecką stronę w konflikcie z Armią Czerwoną. Po zakończeniu wojny i zawarciu układu jałtańskiego, zostali podstępnie rozbrojeni i wydani Sowietom przez aliantów nad rzeką Drawą w Austrii w 1945 roku. Powieść skrupulatnie rekonstruuje te wydarzenia, ukazując dramatyczne losy tych ludzi oraz tragiczny finał ich zaangażowania w wojnę. Książka ta jest ważnym świadectwem historii II wojny światowej i konfliktów politycznych tamtego czasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl