do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Julian Ejsmond

Julian Ejsmond urodził się w 1892 r. w Warszawie. Jego rodzina była związana ze światem artystycznymi i literackim. Jego ojciec, Franciszek Teodor, był uznanym malarzem. Dziadek Juliana ze strony matki - Julian Wieniawski - był znanym komediopisarzem i prozaikiem. Julian Ejsmond, choć był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, nie zaniedbał talentu literackiego, jakim został obdarzony. Dał się poznać i zapisał się trwale w historii literatury polskiej jako wybitny poeta, bajkopisarz oraz tłumacz.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Różnorodność twórczości Juliana Ejsmonda

Ejsmond pisał wiersze miłosne, ballady, romanse, liryki, satyry, bajki i opowiadania. Jego twórczość literacka była niezwykle różnorodna i dzięki temu mógł trafić do szerokiego grona odbiorców. Uniwersalny charakter utworów literackich, które napisał, sprawia, że jego twórczość wytrzymuje próbę czasu. Sięgnięcie po utwory Juliana Ejsmonda współcześnie nie tylko sprawi, że przyjemnie spędzicie Państwo czas na lekturze, ale także dostrzeżecie jak – mimo zmiany epok i scenerii politycznej - wady i słabości ludzi oraz problemy społeczne pozostają niezmienne. Utwory Juliana Ejsmonda – zwłaszcza jego bajki, na pozór lekkie, mogą skłonić  do refleksji. Jego utwory odzwierciedlają także zamiłowanie do przyrody i sztuki myśliwskiej.

Poza pisaniem autorskich utworów, Julian Ejsmond zajmował się pracą translatorską. Przełożył i opublikował utwory wielkich polskich poetów. Dzięki niemu możemy dziś poznawać twórczość Jana Kochanowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna czy Jana Andrzeja Zamoyskiego. Julian Ejsmond przetłumaczył także na język polski Sztukę kochania Owidiusza, Pieśni miłosne Petroniusza i Żywot Nerona Swetoniusza. Jego wytężonej pracy zawdzięczamy możliwość sięgnięcia po Antologię bajki polskiej, czy po zbiór utworów poetyckich zagranicznych poetów, poświęconych Polsce.

Przedwczesna śmierć Juliana Ejsmonda

Mimo iż Julian Ejsmond zmarł przedwcześnie, pozostawił po sobie obszerny dorobek literacki. Mając zaledwie 38 lat zginął w wypadku samochodowym, do którego doszło 29 czerwca 1930 roku, w pobliżu Morskiego Oka. Jego doczesne szczątki zostały złożone w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.

Oddana służba wojskowa oraz działalność literacka i translatorska Juliana Ejsmonda sprawiły, że pozostawił po sobie bogate dziedzictwo literackie i dał przykład oddania sprawie narodowej i przyrodniczej. Prace Juliana Ejsmonda w dziedzinie literatury oraz jego działalność wojskowa i społeczna do dziś inspirują do działania osoby, które podzielają jego pasje. Z twórczości Juliana Ejsmonda bije zamiłowanie do literatury, przyrody oraz miłość do ojczyzny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl