
Dostępność
Nowość
Promocja
Adam Fischer
Adam Fischer to pochodzący z Przemyśla etnolog, etnograf i folklorysta. Urodził się w 1889 r. w Przemyślu. W 1912 r. ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Lwowskiego. Jego naukowe zainteresowania skupiały się przede wszystkim na badaniach etnologicznych, etnograficznych ludu polskiego. Miał na tym polu duże sukcesy, a jego publikacje po dziś dzień służą jako doskonałe źródło wiedzy dla badaczy kultury i tradycji ludowych. Po obronie doktoratu Adam Fischer pracował w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, który wówczas miał swoją siedzibę we Lwowie. Kontynuował też badania naukowe dotyczące zwyczajów ludowych. Podsumowaniem jego wytężonej pracy z tamtego okresu była bardzo interesująca książka pt.: Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego, na podstawie której Adam Fischer w 1921 r. uzyskał habilitację.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Kariera akademicka i edytorska Adama Fischera
Po habilitacji Adam Fischer podjął pracę nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1924 r., przez kolejne piętnaście lat, kierował Katedrą Etnologii swojej Alma Mater. Praca wykładowcy i badania naukowe stanowiły jedynie część jego aktywności zawodowej. Przez wszystkie lata swojej pracy naukowej Adam Fischer był związany z Towarzystwem Ludoznawczym. Jednym z obszarów działań Towarzystwa było rozpowszechnianie wyników badań dotyczących ludu polskiego, jego zwyczajów, tradycji i wytworów sztuki ludowej. Wyniki badań były publikowane na łamach czasopisma „Lud”, którego Adam Fischer przez wiele lat był redaktorem. Za jego czasów był to istotny periodyk naukowy, mający zasięg międzynarodowy. Adam Fischer był też wydawcą serii „Prace Etnograficzne”. Jego działalność obejmowała różnorodne aspekty etnografii, od folkloru po sztukę ludową. Ponadto, zajmował się także badaniami nad ludami słowiańskimi i biografiami polskich etnografów.
Adam Fischer - jego zainteresowania naukowe, publikacje, odznaczenia państwowe
Badania naukowe nad ludowymi wierzeniami i obyczajami pochłaniały Adama Fischera przez cały okres jego pracy naukowej. Analizował elementy kultury materialnej i prowadził badania komparatystyczne. Jednym z obszarów badań tego wybitnego etnografa były zwyczaje ludowe, związane ze śmiercią i organizacją pochówku. Jest on autorem wielu publikacji, które mogą być cennym źródłem wiedzy dla badaczy tradycji i kultury ludu polskiego. Do ważniejszych jego publikacji książkowych należą: Lud polski, Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego, czy Święto umarłych.
Adam Fischer za swoją pracę naukową został uhonorowany odznaczeniami państwowymi. W 1928 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a dziesięć lat później Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Adam Fischer zmarł w wieku 54 lat, pozostawiwszy po sobie wartościowy dorobek naukowy, który służył i będzie służył jeszcze wielu pokoleniom Polaków. Jego prace i wkład w polską etnologię i etnografię pozostają ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, stanowiąc inspirację dla kolejnych pokoleń badaczy folkloru i etnologii. Adam Fischer został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.