do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Baśnie i legendy

Baśnie i legendy to nie tylko ciekawe opowieści. Ich zadaniem jest przede wszystkim przekazywanie mądrości, wiedzy i wyjaśnianie natury zjawisk. Te pouczające historie (pierwotnie przekazywane z pokolenia na pokolenie w tradycji ustnej) przenoszą czytelników w najdalsze zakątki wyobraźni. Są jak mosty łączące różne epoki, kultury oraz ludzkie doświadczenia.

Zapraszamy do fascynującego świata baśni i legend. Każda strona książki, przez niezwykłe historie, przenosi myśli czytelnika do krainy baśni i jest źródłem niezapomnianych przeżyć. Odkryj tajemnice, które kryją się w tych fascynujących książkach i pozwól, by zawarte w nich opowieści wprowadziły Cię w fantastyczny, baśniowy świat. Oderwij się od szarej codzienności.

Czym jest baśń?

Baśń jest gatunkiem literackim, który w warstwę fabularną ma wplecione elementy magiczne i cudowne. Świat przedstawiony w utworach baśniowych zazwyczaj jest przestrzenią walki dobra ze złem oraz konfliktu bohaterów, reprezentujących te antagonistyczne siły. Charakterystyczną cechą baśni jest wykorzystywanie fabuły do przekazania nauki moralnej. Elementy magiczne prezentowane w utworach z tego gatunku, występujące w nich postacie ze świata nadprzyrodzonego, prezentowane cudowne wydarzenia i magiczne przedmioty, które są w baśniach opisywane uatrakcyjniają przekaz moralizatorski. U młodych czytelników, którzy często identyfikują się z bohaterami utworów i w sposób niezwykle emocjonalny przeżywają ich losy, baśnie i legendy rozwijają wyobraźnię, budują obraz świata i system wartości. Od dawna badacze reprezentujący różne dziedziny nauki szukają odpowiedzi na pytanie czym jest baśń? Jaką ma funkcję? Skąd pochodzą i kiedy narodziły się motywy baśniowe, które powtarzają się w różnych kręgach kulturowych, nie mających ze sobą żadnych związków? Stawianie powyższych pytań zaowocowało wieloma zbiorami motywów baśniowych, sporządzonych przez etnografów, a te z kolei są źródłem inspiracji i skarbnicą wątków dla pisarzy. Baśnie i legendy stanowią bardzo wdzięczny obszar analiz naukowych. Wśród polskich badaczy ogromną i owocną pracę wykonali Oskar Kolberg, a później Julian Krzyżanowski. Kolberg, dla którego badania etnograficzne były pasją życia, zebrał i spisał motywy baśniowe występujące w tradycji ludu polskiego. Julian krzyżanowski, historyk literatury i folklorysta, opracował bajki, baśnie i legendy polskie w ujęciu systematycznym. W opracowaniach obydwu wspomnianych badaczy znajdują się najbardziej znane baśnie i legendy polskie.

Ekscytujące podróże przez świat baśni i legend

Polskie baśnie i legendy dla dzieci są często pierwszym spotkaniem młodych ludzi z literaturą. Kształtują ich wrażliwość, rozwijają wyobraźnię i uczą zasad moralnych. Najbardziej znane baśnie i legendy polskie, z którymi młodzi czytelnicy zapoznają się zwykle już w przedszkolu, poza piękną fabułą, która stanowi doskonałą rozrywkę dla dzieci, służą zaszczepieniu w nich tożsamości kulturowej. Baśnie i legendy w przystępny, a zarazem atrakcyjny sposób przekazują dzieciom mądrość życiową, zgromadzoną przez pokolenia i uczą zachowań, pożytecznych w życiu osobistym i społecznym. Pomagają młodym czytelnikom zrozumieć, że każde działanie w życiu ma swoje konsekwencje, a opowiedzenie się po stronie zła zawsze kończy się nieszczęściem, które ostatecznie dotyka także osobę, dokonującą takiego wyboru.

Spotkanie światów w baśniach i legendach z całego świata

Każdy czytelnik sam najlepiej odpowie na pytanie czym jest baśń dla niego? Baśnie i legendy opracowane literacko umilają czas, skłaniają do refleksji i wpływają na kształtowanie postaw. Tym czytelnikom, którzy rozsmakowali się w lekturze baśni i legend, czytając baśnie polskie, a chcieliby pozostać wierni temu gatunkowi literackiemu, polecamy sięgnięcie po opowieści z innych stron świata. W ofercie naszej księgarni znajdziecie Państwo między innymi baśnie brytyjskie, czy baśnie afrykańskie. W różnorodności baśni i legend z całego świata każdy może odnaleźć coś dla siebie. Dla większości dorosłych czytelników pretekstem do sięgnięcia po baśnie dla dzieci jest czytanie ich własnym dzieciom. Nieliczni sięgają po tę lekturę tylko po to, by przypomnieć sobie historie, które czytali im ich rodzice i choć przez chwilę poczuć atmosferę, która tej lekturze towarzyszyła. Od szkockich zamków, przez polskie lasy, po afrykańskie sawanny. Każda z tych opowieści przynosi nam nową perspektywę i mądrość. Czytając je, przenosimy się w niezwykły świat, w którym magia i rzeczywistość splatają się w niezwykły sposób. Jest to też dowód na to, że niezależnie od różnic kulturowych, kwestie fundamentalne wspólne są dla wszystkich ludzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl