do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Szczęsny Morawski

Feliks Jan Szczęsny Morawski (1818-1898) był polskim historykiem, pisarzem, malarzem i etnografem. Studiował malarstwo u Jana Maszkowskiego we Lwowie oraz na Akademii Wiedeńskiej. Po powrocie z Wiednia pracował jako kustosz zbiorów artystycznych w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie. Specjalizował się w malowaniu portretów, obrazów religijnych oraz rysowaniu zabytków Galicji.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Książki Szczęsnego Morawskiego

Szczęsny Morawski był współautorem haseł w Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda oraz napisał monografię pt.: Sądecczyzna - fundamentalną dla tego regionu. Był również autorem dzieł historycznych, w których podejmował m. in. kwestie sarmackiego rodowodu Polaków - Lechia, Sarmaty, Puny i ślachta, czy Arianie polscy. Choć teoria ta spotkała się z krytyką ze strony innych badaczy, do dnia dzisiejszego ma swoich zwolenników, którzy jej potwierdzenia szukają w rozwijającej się dynamicznie genetyce. Szczęsny Morawski napisał także powieść historyczną pt. Pobitna pod Rzeszowem. Powieść prawdziwa z czasów Konfederacji Barskiej z roku 1769.

Działalność patriotyczna Szczęsnego Morawskiego

Szczęsny Morawski angażował się również w działalność patriotyczną, uczestnicząc w Wiośnie Ludów oraz w powstaniu styczniowym. Po śmierci został pochowany w Starym Sączu. Jego wkład w badania historyczne, sztukę i starożytność oraz działalność patriotyczna sprawiły, że pozostawił trwały ślad w polskiej kulturze i historii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl