do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
 • od
  do
Promocja

Religie Indii

Religia hindu to największe politeistyczne wyznanie na świecie – jest to główny system wierzeń w Indiach i Nepalu, obecny także w różnych innych państwach Azji Południowej. Choć hinduizm jest wyznawany na stosunkowo małym obszarze pod względem geograficznym, jednak religia ta może pochwalić się sporą liczbą wyznawców, sięgającą ok. 1 miliarda, z uwagi na gęstość zaludnienia Półwyspu Indyjskiego, który zamieszkują. Najciekawsze opracowania na temat religii Indii można znaleźć w Księgarni Armoryka.

Czym charakteryzuje się hinduizm? Religia politeistyczna z Półwyspu Indyjskiego

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że nie istnieje pojedyncza religia hindi (hinduizm). Bardziej precyzyjnym spojrzeniem jest uznanie hinduizmu za złożony i różnorodny system wierzeń z licznymi odłamami. Choć mogą się różnić pod względem szczegółów, zwyczajów, obrzędów i podejścia do wiary, większość z nich łączy kilka wspólnych elementów:

 • wiara w reinkarnację, czyli ponowne wcielenie duszy po śmierci w nową istotę żywą (człowieka, zwierzę, roślinę);
 • wiara w karmę – prawo przyczyny i skutku, które określa m.in. wpływ dobrych i złych czynów człowieka na jego reinkarnację. W przeciwieństwie do buddyzmu, z którego wywodzi się koncepcja karmy, hinduiści uwzględniają przy tym również wolę bogów, a nie same działania jednostki;
 • dążenie do wyzwolenia jako fundament wiary;
 • w większości ten sam zbiór świętych ksiąg – są to tzw. Wedy, teksty religijne spisane w języku sanskryckim w latach 1500–300 p.n.e., przekazywane wcześniej w formie ustnej.

Jedną z najciekawszych cech hinduizmu jest spory stopień tolerancji dla innych systemów wyznaniowych, co odróżnia tę religię od chrześcijaństwa czy islamu. Religia Hindusów uznaje, że każda forma dążenia do bogów i wyzwolenia ma korzystny wpływ na duszę człowieka. Kolejnym interesującym aspektem jest istnienie zarówno bogów (dewy), jak i bogiń (dewi), które są zazwyczaj stawiane na równym poziomie.

Panteon hinduizmu

Wskazanie jedynego boga hinduizmu, jak w religiach monoteistycznych, jest niemożliwe. Z uwagi na fakt, że hinduizm to zbiór religii politeistycznych, zapoznanie się z kompletnym panteonem stanowi niemałe wyzwanie. Można jednak wyróżnić kilka najważniejszych postaci i koncepcji, które są obecne w większości odłamów religii Indii.

 • Trimurti, czyli tzw. trójca hinduistyczna, to zbiór trzech najważniejszych bóstw tego systemu wyznaniowego. W jej skład wchodzą Brahma, Wisznu i Śiwa, odpowiadając odpowiednio za stworzenie wszechświata, jego utrzymanie i jego zniszczenie. Na rzeźbach i obrazach bóstwa Trimurti są wspólnie przedstawiane jako człowiek o trzech twarzach.
 • Brahma – pierwsza istota żywa w każdym ze wszechświatów, a zarazem stwórca pierwszych żywych istot poza samym sobą. Przedstawiany jako czterogłowy mężczyzna.
 • Wisznu – wszechobejmujące bóstwo, które sprawuje pieczę nad wszystkimi duszami. Przedstawiany najczęściej jako mężczyzna o niebieskiej skórze, z czterema rękami.
 • Śiwa – bóstwo przedstawiane na wiele różnych sposobów: jako tancerz, jogin, asceta, głowa rodziny albo niszczyciel. W zależności od odłamu hinduizmu inna jest również jego rola; w głównych wyznaniach jest przedstawiany najczęściej jako mistrz tańca Nataradźa i odpowiada za opiekowanie się światem.

Książki o hinduizmie z oferty Wydawnictwa Armoryka

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat religii Indii, zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Kolekcja Wydawnictwa Armoryka obejmuje szereg interesujących opracowań różnych autorów – od przekładów religijnych tekstów autorstwa m.in. Andrzeja Gawrońskiego i Wacława Berenta, aż po historyczne opracowania Jana Campbella Omana („Mistycy, asceci i święci indyjscy”) czy Maurycego Straszewskiego („Powstanie i rozwój pesymizmu w Indiach”). To sprawia, że Księgarnia Armoryka jest najlepszym miejscem, by zaopatrzyć się w źródła wiedzy na temat indyjskich systemów wierzeń. Ponadto możesz u nas znaleźć również wiele innych tekstów z zakresu religioznawstwa i historii – zapraszamy do zapoznania się z ofertą i składania zamówień, a także do odwiedzin w naszym stacjonarnym punkcie w centrum Sandomierza.

Powiązane kategorie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl