Dostępność
Nowość
Promocja
Henryk Biegeleisen
Henryk Biegeleisen był znanym polskim etnografem i historykiem literatury. Urodził się 24 października 1855 roku w Toustem, w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec był lekarzem. W 1876 r., po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił na Uniwersytet Lwowski, gdzie studiował jednocześnie literaturę polską i historię. Studia kontynuował w Lipsku, gdzie w 1882 r. uzyskał stopień doktora filozofii.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Zainteresowania badawcze Henryka Biegeleisena
Głównym obszarem zainteresowań Henryka Biegeleisena, jako historyka literatury, była spuścizna literacka romantyków, szczególnie twórczość Juliusza Słowackiego. Zajmował się on m. in. edycją krytyczną utworów tego autora. Henryk Biegeleisen sięgnął po wiele, zachowanych w rękopisach dzieł Juliusza Słowackiego, by wydać je drukiem i rozpowszechnić wśród szerszego grona czytelników. Henryk Biegeleisen poświęcił kilka publikacji również innym, wybitnym pisarzom okresu romantyzmu: Adamowi Mickiewiczowi, Zygmuntowi Krasińskiemu, Teofilowi Lenartowiczowi czy Aleksandrowi Fredrze. Wśród prac teoretyczno-literackich znalazły się również wydania krytyczne utworów tych autorów.
Drugim, nie mniej istotnym, obszarem zainteresowań naukowych Henryka Biegeleisena była etnografia. Opublikował on szereg monografii, będących zwieńczeniem jego prac badawczych w tej dziedzinie.
Najważniejsze publikacje Henryka Biegeleisena z zakresu etnografii
Studia Henryka Biegeleisena nad tradycjami ludowymi, folklorem i codziennym życiem ludu polskiego przyniosły szereg ciekawych obserwacji. Z uwagi na obszerny materiał badawczy i rozległą tematykę, Henryk Biegeleisen jako podsumowanie swoich studiów etnograficznych, wydał kilka ciekawych opracowań monograficznych. W naszej księgarni dostępne są reprinty tychże monografii. Wśród nich Matka i dziecko w obrzędach, wierzeniach i zwyczajach ludu polskiego – monografia poświęcona zwyczajom związanym z narodzinami, oraz opracowanie na temat zwyczajów związanych z żegnaniem zmarłych: Śmierć w obrzędach i zwyczajach ludu polskiego. Osoby zainteresowane tradycyjnymi metodami leczenia, chcąc poznać ludowe, polskie metody zwalczania chorób, mogą sięgnąć po pracę tego autora pt.: Lecznictwo ludu polskiego.
Poza pracami etnograficznymi warto z pewnością sięgnąć po jego publikacje z zakresu historii literatury. Szczególnie cennym wydawnictwem jest Historia literatury polskiej – dzieło w pięciu tomach.
Henryk Biegeleisen był nie tylko wybitnym naukowcem, którego prace badawcze oraz publikacje etnograficzne wpłynęły na rozwój polskiej nauki i kultury, ale także pedagogiem, który pracując przez wiele lat w III Gimnazjum im. Stefana Batorego we Lwowie jako profesor, wykształcił wiele pokoleń inteligencji. Zmarł 1 kwietnia 1934 roku we Lwowie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy zarówno o literaturze romantycznej jak i o polskich tradycjach ludowych.