do kasy suma: 0,00 zł

Mitologia nordycka

Mitologia nordycka, pełna tajemniczych bogów i heroicznych postaci, od wieków fascynuje czytelników na całym świecie i stanowi nieodłączny element dziedzictwa kulturowego Skandynawii. W naszej księgarni znajdą Państwo wyselekcjonowane dzieła związane z mitologią nordycką, wszystkie przetłumaczone na język polski, takie jak sagi islandzkie opowiadające o przygodach wojowników, Edda starsza, Edda młodsza czy krótkie opowiastki wplecione najczęściej w sagi królewskie, charakterystyczne dla islandzkiej literatury, tzw. þættir. Nasza oferta skupia się wyłącznie na literaturze średniowiecznej, co czyni ją unikalnym źródłem wiedzy o dawnej Skandynawii. Zapraszamy do odkrywania świata nordyckich legend i mitów w Księgarni Armoryka.

  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość

Edda starsza (poetycka) i Edda młodsza (prozaiczna) – nordycka mitologia opisująca bogów i pieśni heroiczne

Kluczowym źródłem wiedzy o mitologii nordyckiej są Edda starsza oraz Edda młodsza. Pierwsza z nich, znana również jako Edda poetycka czy Edda Saemunda, skupia się na pieśniach opiewających czyny bogów i ludzi, podczas gdy druga, Edda prozaiczna czy Edda Snorriego, uzupełnia utwory mitologiczne o komentarze i wyjaśnienia oraz stanowi zbiór reguł poetyckich, swoisty podręcznik dla skaldów, z cytatami z dawnych pieśni. Edda starsza jest najstarszym zabytkiem literatury skandynawskiej. Dzięki książkom z zakresu mitologii nordyckiej, które Państwo znajdą w naszej ofercie, można zagłębić się w ten niezwykły świat heroizmu, mądrości i namiętności. Wśród tych dzieł warto zwrócić uwagę między innymi na pierwsze polskie opracowanie tekstu Eddy z 1807 r., autorstwa Joachima Lelewela. Reprint tego wydania jest dostępny w Księgarni Armoryka.

Mitologia nordycka – książki w poszukiwaniu odpowiedzi, czyli sagi średniowieczne

Średniowieczne sagi islandzkie opowiadają o heroicznych czynach bogów, wojowników i królów. W ofercie naszej księgarni znajdą Państwo wyjątkowe pozycje. Opowieść o Eymundzie Hringsonie przedstawia losy Waregów, ostatnich potomków wikingów, którzy służyli Jarosławowi Mądremu i brali udział w wyprawach na Ruś. Warto zaznaczyć, że jest to edycja dwujęzyczna – w języku polskim i staroislandzkim. Z kolei Saga o Grenlandczykach i Saga o Eryku Rudym opowiadają o kolonizacji Grenlandii i Ameryki Północnej pod koniec X wieku. Opowieść o Norna-Geście jest natomiast krótką sagą średniowieczną, która przywodzi na myśl grecki mit o Meleagerze, synu króla Ojneusa i Altei. Każde z tych dzieł to nie tylko fascynująca opowieść pisana prostym i oszczędnym językiem, lecz także wgląd w kulturę i wierzenia dawnych Skandynawów. Dla osób zainteresowanych mitologią nordycką – owe książki stanowią zarówno źródło wiedzy, jak i inspirację do dalszych poszukiwań. Dzięki tym sagom i opowieściom mogą Państwo przenieść się w czasie i przestrzeni, do epoki wikingów, jak też ich bogów i bohaterów. Są one świadectwem odwagi, honoru i wierzeń Skandynawów. Fundamentalne źródło wiedzy o historii Islandii i jej mieszkańców stanowi średniowieczna kronika Księga Islandczyków (Íslendingabók) autorstwa Ariego Thorgilssona. Spisywana dwukrotnie, prezentuje nie tylko ważne wydarzenia z życia Islandczyków, lecz także genealogię biskupów islandzkich oraz rodu samego autora. Dzieło to uznawane jest za najstarszą zachowaną kronikę skandynawską i stanowi nieoceniony skarb dla wszystkich zainteresowanych kulturą i historią Islandii.

Powiązane kategorie:

Mitologia celtycka

Mitologia słowiańska

Mitologia indyjska

Mitologia grecka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl