do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Promocja

Etnografia

Poznajcie Państwo bogactwo polskiej kultury i tradycji z książkami z kategorii Etnografia w Księgarni Armoryka! Zapraszamy do odkrywania zwyczajów ludowych, obrzędów oraz fascynujących aspektów życia naszych przodków. Książki etnograficzne z naszej oferty pozwolą Państwu zgłębić wiedzę o polskim dziedzictwie kulturowym. Nie czekajcie Państwo i poznajcie bogactwo ludowych tradycji już dziś!

Etnografia w literaturze

Czym jest etnografia? To nauka tłumacząca nam, jakie procesy kulturowe toczą się w danych społecznościach oraz co stanowi dla nich wartość, w co wierzą i jakie kultywują tradycje. Etnografia, jako dziedzina badawcza, pełni kluczową rolę w zrozumieniu różnorodności kultur i tradycji na całym świecie. W naszej ofercie znajdują się książki etnograficzne, które pozwolą na dogłębne zrozumienie zagadnień, które wyjaśnia ta dziedzina badawcza.

Wśród naszych publikacji znajdują się pozycje wprowadzające w tematykę etnografii, dzięki którym łatwiej zrozumieć tę naukę. Nasze książki etnograficzne pozwalają na szeroko zakrojone, wieloaspektowe spojrzenie na zagadnienia etnograficzne dotyczące polskiej kultury. Dzięki nim możliwe jest dogłębne poznanie polskiego folkloru, co jest szczególnie cenne dla osób interesujących się przeszłością i kulturą naszego kraju.

Dziedzictwo kulturowe w publikacjach

Książki etnograficzne dostępne w naszej ofercie to prawdziwe kompendium wiedzy o folklorze – i mamy na myśli jego naprawdę różne oblicza. Przykładem jest tytuł z naszej oferty - reprint książki Henryka Biegeleisena "Lecznictwo ludu polskiego". To praca poświęcona tradycyjnym metodom leczenia stosowanym przez polski lud, powstała jeszcze w 1929 roku! Książka ta to fascynujące studium dawnych praktyk medycznych. Inną interesującą książką jest "Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach", autorstwa Józefa Rostafińskiego, będący reprintem klasycznej pracy poświęconej ludowym wierzeniom związanym z roślinami. Kolejną godną uwagi pozycją jest "Matka i dziecko w obrzędach, wierzeniach i zwyczajach ludu polskiego" - kolejne opracowanie Henryka Biegeleisena, które przedstawia tradycyjne praktyki i wierzenia związane z narodzinami, macierzyństwem i dzieciństwem w polskiej kulturze ludowej. Autor rozumiał, że największe nagromadzenie wierzeń i przesądów zachowało się w związku z kluczowymi momentami życia, które będą dotyczyć każdego człowieka. Dlatego oprócz tytułu poświęconego narodzinom, opracował też "Śmierć w obrzędach i zwyczajach ludu polskiego" - książkę, która szczegółowo opisuje tradycyjne polskie zwyczaje pogrzebowe. Dzięki jego pracy, a także badaniom wielu innych etnografów możemy dziś zaoferować Państwu szeroki katalog fascynujących publikacji z dziedziny etnografii polskiej – powyższe tytuły to tylko przykłady!

Tradycje ludowe i ich znaczenie

Tradycje ludowe w Polsce to niepowtarzalne skarby, głęboko zakorzenione w codziennym życiu Polaków i wpływające na naszą narodową tożsamość od momentu, w którym zaczynała się dopiero kształtować. Polski folklor – zjawisko tak różnorodne, jak historie ziem, na których powstawał – przyjmuje różne formy: od przesądów i wierzeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie, aż po wiedzę praktyczną, taką jak ziołolecznictwo czy rękodzieło. Wpływ na jego rozwój miała zarówno niełatwa codzienność prostych ludzi, którzy kultywowali pokoleniowe tradycje, jak i praktyczne potrzeby czy dostępność surowców. Lektura książek etnograficznych daje nam możliwość poznawania zwyczajów pielęgnowanych przez poprzednie pokolenia i pozwala na zdobycie informacji: o relacjach międzyludzkich, związku ludzi z otaczającą ich naturą, dostępie do edukacji czy sposobach na przekazywanie wiedzy.

Polskie tradycje ludowe mają głębokie korzenie, wyrażają indywidualną i zbiorową pamięć narodową, stanowią znaczącą część naszej kultury. Znajomość tych zwyczajów, tradycji i wartości pozwala lepiej zrozumieć cechy charakterystyczne Polaków – potrzebę gościnności i honorowość, ale także pomysłowość czy gotowość do poszukiwania alternatywnych rozwiązań problemów. Tradycje pomagają przekazywać wartości, które przetrwały próbę czasu, a w rezultacie pozwoliły ją przetrwać również naszemu narodowi, którego historia przecież nie należy do spokojnych. Dlatego warto poświęcić czas na odkrywanie bogactwa i unikalności polskich tradycji ludowych – by lekcje w nich zawarte nie zaginęły.

Ludowe obrzędy i zwyczaje

Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe, nasycone wiekowymi tradycjami, stanowią kalejdoskop informacji o polskiej klasie chłopskiej, który w pełni zasługuje na naszą uwagę i docenienie. Kiedy myślimy o obrzędach ludowych, mamy na myśli przede wszystkim te archaiczne formy, które przetrwały wieki, niosąc mistyczne znaczenie i poczucie sprawstwa, ale także pozwalały ludziom na chwilę wytchnienia i docenienie uroków życia. Na ten temat pisał już Leonard Lepszy, który w "Ludzie wesołków w dawnej Polsce" odkrywa przed czytelnikami bogactwo dawnych polskich tradycji rozrywkowych i festynów. Książka ta to fascynujące świadectwo, że pomiędzy pracą a modlitwą, Polacy potrafili znaleźć czas na radość i zabawę.

Nie ma folkloru bez strojów. Dla wszystkich, którzy wyznają taki pogląd, a także dla osób zainteresowanych historią ubiorów, polecamy reprint publikacji Łukasza Gołębiowskiego "Ubiory w Polszcze od najdawniejszych czasów". Ten tytuł z 1830 roku szczegółowo opisuje ewolucję polskiej mody i strojów ludowych na przestrzeni wieków, przy okazji prezentując interesującą perspektywę XIX-wiecznego etnografa. Z kolei dla osób szukających spojrzenia religioznawczego na ludowe wierzenia przygotowaliśmy "Prawdy i herezje. Encyklopedia wierzeń wszystkich ludów i czasów" autorstwa Stanisława Piekarskiego. To obszerne kompendium wiedzy i terminologii związanej z wierzeniami i przesądami różnorodnych kultur, które stanowiły przedmiot badań na przestrzeni wieków. Taka pozycja ułatwi poruszanie się w świecie badań nad wierzeniami ludowymi – i nie tylko!

Rola ziołolecznictwa w tradycji

Ziołolecznictwo od dawna stanowi nieodłączną część wiedzy ludowej na ziemiach polskich, wpływając na znane nam praktyki lecznicze. Używane przez setki lat w gospodarstwach domowych zioła były lekami (w okresie przedwiośnia, gdy kończyły się zapasy – również pomagały w zaspokojeniu głodu). Do dziś przetrwała, otoczona aurą tajemniczości, wiedza o ich wykorzystaniu, zawarta na przykład w:

  • zielnikach – na przestrzeni wieków powstawały niezliczone kompendia wiedzy, w których mnisi zapisywali zarówno wyniki własnych badań, jak i wiedzę, którą przynosili od wioskowych zielarzy,
  • zapiskach etnografów – w naszym katalogu znajduje się wiele tytułów, ale reprint "Zielnika czarodziejskiego" profesora Józefa Rostafińskiego z 1893 roku może być pod tym względem najciekawszą publikacją dla osób zafascynowanych ludową wiedzą ziołoleczniczą,
  • wierzeniach i zwyczajach – nawet jeśli nie zostały zapisane, liczne ziołolecznicze informacje przetrwały w formie tzw. wiedzy "na chłopski rozum" – na przykład babka lekarska pomoże się goić zadrapaniom, a dziurawiec pomoże zwalczyć ból żołądka.

Bezpośredni związek z naturą i przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie sprawiło, że ziołolecznictwo jest nie tylko sztuką leczenia, ale również częścią naszej kulturowej tożsamości. W końcu nie badano by właściwości ziół, jeśli nie istnieliby ludzie, dla których potrzebne były leki… To sprawia, że lektura książek o ziołolecznictwie daje nam nietypową wiedzę na temat osób ją stosujących – o ich dolegliwościach, a także ziołowej florze, która ich otaczała. To doskonała lektura nie tylko dla hobbystów-etnografów, ale także wszystkich interesujących się relacjami człowieka z naturą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl