do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Taoizm

Taoizm to system filozoficzno-religijny, wywodzący się ze starożytnych Chin. Za jego twórcę uznaje się mędrca nazywanego Laozi (mogło to być imię lub tytuł grzecznościowy, który można przetłumaczyć jako „Stary Mistrz”), który żył w VI w. p.n.e. w państwie Chu. Według taoistów Laozi był nauczycielem Konfucjusza, jak również Buddy. Jest to jednak pogląd, z którym nie zgadzają się przedstawiciele konfucjanizmu i buddyzmu. Taoizm był główną religią Chin w okresie dynastii Tang (lata 618–907).

Taoizm – co to za wyznanie? Na czym polega taoizm?

Podobnie jak większość innych systemów wyznaniowych, które powstały na terenie Chin, taoizm łączy cechy religii i filozofii. W filozoficznym ujęciu taoizm skupia się przede wszystkim na koncepcji dao, definiowanej na różne sposoby – od niewytłumaczalnej, zmiennej esencji wszechświata, aż po stan wewnętrznej harmonii. Sam termin powstał na długo przed taoizmem i jest obecny również w innych chińskich systemach wierzeń, m.in. w konfucjanizmie. Kolejnym fundamentalnym pojęciem jest „wu wei”, według którego człowiek powinien pozwolić rzeczom i zdarzeniom istnieć zgodnie z ich własną naturą. Najczęstsze tłumaczenie tego terminu to „niedziałanie” – taka postawa jest w taoizmie uważana za drogę do oświecenia. Rzeczy mają natomiast wewnętrzną „moc” określaną jako „pu”.

Założenia taoizmu religijnego są natomiast nieco inne i w dużym stopniu integrują dawne wierzenia ludowe Chin. Ważną koncepcją jest yin i yang, czyli istnienie przeciwstawnych sił kierujących losem wszechświata. Mimo że są przeciwne sobie, taoizm jednocześnie zakłada, że yin i yang się uzupełniają, czego efektem jest harmonia dostrzegana przez wyznawców m.in. w naturze i kosmosie. Z pojęciem tym wiąże się również najbardziej rozpoznawalny symbol taoizmu – taijitu, czyli czarno-biały okrąg z charakterystycznymi kropkami.

Jak wyglądają zasady taoizmu?

Oprócz podstawowej koncepcji „wu wei”, czyli „niedziałania”, taoizm wskazuje również kilka innych zaleceń dla osób stosujących się do tego systemu filozoficzno-religijnego. Ważną rolę odgrywa m.in. medytacja, dopuszczalna w praktycznie każdej formie: np. jako kontrola oddechu czy joga. Warto także zaznaczyć, że taoizm – w przeciwieństwie do legalistycznego, drobiazgowego konfucjanizmu – w dość dużym stopniu skupiał się na realizowaniu wolności jednostki i dbaniu o wewnętrzne potrzeby człowieka. Jednocześnie taoiści w większości ignorowali kwestie polityczne, co stanowiło kolejną ważną różnicę wobec konfucjanizmu.

Ważnym celem dla starożytnych i średniowiecznych wyznawców taoizmu było dążenie do nieśmiertelności, co miało ich przybliżyć do grupy Ośmiu Nieśmiertelnych, którzy według taoistycznej tradycji dysponowali nadprzyrodzonymi mocami. W efekcie przeprowadzano wiele eksperymentów związanych głównie z alchemią. Co ciekawe, ich wynikiem mogło być m.in. wynalezienie prochu strzelniczego, który pojawił się w Chinach już w IX wieku.

Przez większość historii Państwa Środka taoizm cieszył się sporą popularnością, niekiedy na równi z przeważnie dominującym konfucjanizmem. Wraz z innymi wyznaniami został jednak zdelegalizowany po przejęciu władzy przez komunistów w roku 1949, co doprowadziło do stopniowego spadku znaczenia taoizmu. Aktualnie jego wyznawcy zamieszkują przede wszystkim Tajwan i Hongkong, a także niektóre wiejskie regiony Chin.

Taoizm – książki w ofercie Wydawnictwa Armoryka

Chcąc lepiej poznać taoizm, warto zainteresować się tytułami dostępnymi w ofercie Księgarni Armoryka. Nasi klienci mogą zakupić m.in. współczesny, polski przekład „Księgi Drogi i Cnoty” („Tao Te Ching”), której oryginalnym autorem jest Laozi – założyciel taoizmu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i składania zamówień. Wydawnictwo Armoryka jest tworzone przez pasjonatów historii i religioznawstwa, co pozwala nam skutecznie odnieść się do potrzeb klientów zainteresowanych tymi samymi obszarami. Nasza oferta obejmuje również szereg tytułów związanych z innymi religiami – od chrześcijaństwa i judaizmu, przez wierzenia Słowian, aż po zaratusztrianizm. Zapraszamy!

Powiązane kategorie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl