Saga o Honsa Thorim - przeł. Julita Gawron
Opis
Literatura islandzka w okresie średniowiecza
Tym, których fascynuje literatura islandzka, polecamy lekturę Sagi o Hønsa-Thórim - jedną z opowieści o fascynującym świecie ludów północy. Przemyślna intryga, zdrady i bogactwo stanowią kanwę pasjonującej opowieści. Saga, której korzenie sięgają XII lub XIII wieku, przenosi nas w realia Islandii lat 961–965. Wydarzenia z tej opowieści osadzone są w malowniczych okolicach Borgarfjord.
Centralną postacią tej epickiej historii jest Hønsa-Thóri - bogaty gospodarz, który doprowadził do wojny między dwoma wpływowymi rodami. Jego skąpstwo prowadzi do dramatycznych wydarzeń. Zarzewiem konfliktu staje się odmowa sąsiedzkiej pomocy. Zaburzone relacje, zdrady i zawiłe intrygi układają się w monumentalny fresk opowieści o Hønsa-Thórim. Motyw walki zwaśnionych rodów jest stary jak świat, wiecznie żywy i zawsze aktualny. Na jego konwie można budować opowieść o wartościach i antywartościach.
Literatura islandzka, obfitująca w sagi, opowiadające o losach niezwykłych bohaterów, przyciąga współczesnych czytelników wyjątkowym klimatem. Nordycka literatura średniowieczna zasługuje na uwagę ze względu na ciekawe historie, mające na celu przekazanie czytelnikom uniwersalnych wartości. W edukacji szkolnej literatura średniowieczna Skandynawów jest zupełnie pominięta. Warto sięgnąć po nią samodzielnie, by poszerzyć horyzonty i porównać ze średniowieczna literaturą europejską.
Lektura Sagi o Honsa-Thorim pozwala odkryć tajemnice islandzkiego społeczeństwa sprzed wieków. Zagłębiając się w historię, opowiedzianą w jednej z sześciu sag z Borgarfjord, odbędziesz niezwykłą podróż do początków dziedzictwa kulturowego Skandynawii. Poznasz historię pełną splątanych losów bohaterów. Opowieść o Honsa-Thorim to klasyka islandzkiej literatury średniowiecznej, arcydzieło literatury nordyckiej.
Tytuł: Saga o Honsa Thorim
Autor: nieznany
Przekład: Julita Gawron
Wydawnictwo: Armoryka
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2023
Format: 14,50 x 20,50 cm
Ilość stron: 66
ISBN: 978-83-8064-883-8
EAN: 9788380648838