do kasy suma: 0,00 zł

Aśwaghosza. Wybrane pieśni epiczne, z sanskrytu przełożone

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 22,00 zł 22.00
ilość + -szt.
Zyskujesz 20 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Aśwaghosza: Wybrane pieśni epiczne - sanskrycki epos Aśwaghoszy

Aśwaghosza. Wybrane pieśni epiczne to zbiór utworów autorstwa Aśwaghoszy, indyjskiego filozofa i poety, który uważany jest za pierwszego dramaturga sanskryckiego oraz jednego z najwybitniejszych poetów w historii indyjskiej literatury, zaraz po Kalidasie. Twórczość pisarska Aśwaghoszy zbudowana jest na podwalinach gorliwości religijnej i okraszona talentem poetyckim tego mistrza pióra. Zgodnie z legendą Aśwaghosza był nawróconym na buddyzm braminem. Biegle posługiwał się językiem sanskryckim - językiem braminów - najwyższej kasty w Indiach, w którym tworzył swoje dzieła.

Aśwaghosza - indyjski filozof popularyzujący poezję epicką kavya

Aśwaghosza odegrał kluczową rolę w popularyzacji dworskiego stylu poezji epickiej znanego jako kavya. Jego utwory epickie, takie jak Buddhaczárita i Saundarananda, zajmują centralne miejsce w zbiorze. Buddhaczaritamahakawja to Wielki poemat o życiu i dziełach Buddy, a Saundaranandamahakawja to Wielki poemat o pięknym Nandzie. Książkę polecamy zarówno tym, którzy szukają w literaturze nie tylko rozrywki, ale mądrości i inspiracji do rozważań na tematy metafizyczne, jak również tym, którzy pragną delektować się językową warstwą utworu.

Sanskrycki epos w tłumaczeniu Andrzeja Gawrońskiego

Książka prezentuje obszerne fragmenty tych epickich dzieł, które są przykładem wyrafinowanej epopei artystycznej uprawianej przez wybitnych twórców ze środowiska dworskiego. Tłumaczenia na język polski dokonał Andrzej Gawroński - fenomenalny językoznawca i tłumacz. Czytelnicy, koncentrujący się w znacznej mierze na warstwie językowej tekstu i upatrujący przyjemności z lektury właśnie dla jego brzmienia, melodii i rytmu, z pewnością przeżyją literacką ucztę. Zarówno autor tekstu sanskryckiego jak autor przekładu byli w tej dziedzinie niezwykle utalentowani.

 

Spis treści:

 • Wstęp
 • Z WIELKIEGO POEMATU O ŻYCIU I CZYNACH BUDDHY
 • Pieśń III, 25—62.
 • Pieśń VI, 1—55.
 • Pieśń VIII, 1—18, 32—34.
 • Z WIELKIEGO POEMATU O PIĘKNYM NANDZIE
 • Pieśń IV.
 • Pieśń X, 1—17, 19—27, 50.
 • Pieśń XI, 1—59.
 • Pieśń XV, 30—63.
 • Pieśń XVII, 63—70.

 

Tytuł: Aśwaghosza. Wybrane pieśni epiczne

Autor: Aśwaghosza

Przekład: Andrzej Gawroński

Wydawnictwo: Armoryka

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2013

Format: 14,50 x 20,50 cm

Ilość stron: 78

ISBN: 978-83-62661-29-9

EAN: 9788362661299

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl