do kasy suma: 0,00 zł

Dzieje religii, filozofii i nauki T. 3 Od Pico della Mirandoli do Miguela Serveta - Wojciech Sady

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość + -szt.
Zyskujesz 30 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Tytuł: Dzieje religii, filozofii i nauki T. 3 Od Pico della Mirandoli do Miguela Serveta

Autor: Wojciech Sady

Wydawnictwo: Marek Derewiecki

Rok wydania: 2000

Oprawa: twarda

Ilość stron: 477

ISBN: 9788361199762

Tom obecny dotyczy epoki renesansu, a ściślej, okresu od upadku Konstantynopola w 1453 r. do pokoju augsburskiego w 1555 r. Ze słowem „renesans” dziś kojarzą nam się przede wszystkim wielkie dzieła malarskie, rzeźbiarskie i architektoniczne, o których poniżej nie będzie mowy. Jeśli chodzi o filozofię był to okres martwy: filozofia islamu praktycznie zanikła (z wyjątkiem może Persji), chrześcijańska scholastyka dogorywała, a niczego w jej miejsce jeszcze nie zaproponowano. (…)

Jeśli o „naukowy” obraz świata chodzi, to można ten okres nazwać „odchodzeniem od Ptolemeusza”, zarówno jeśli chodzi o jego geografię, jak i astronomię. Najpierw żądni zysków żeglarze (ale nie badacze) wyruszyli na transoceaniczne wyprawy, co rychło doprowadziło do rewolucyjnych zmian wyobrażeń Europejczyków o morzach i lądach okrywających Ziemię. Później Mikołaj Kopernik na kartach De revolutionibus nakreślił nowy obraz nieba – choć trzeba było czekać na epokę baroku, by obraz ten uzupełniono i twórczo rozwinięto, a przede wszystkim zbudowano harmonizującą z nim fizykę (…).

Najważniejsze dla dalszych dziejów Europy okazały się reformy religijne przeprowadzone w pierwszej połowie XVI w. Im też poświęcono w tym tomie najwięcej miejsca. Opowieść urwano przed zamknięciem obrad soboru trydenckiego, autor uważa bowiem, że ogłoszone wówczas dekrety lepiej będzie omówić, otwierając kolejny tom Dziejów religii, filozofii i nauki.

(fragment Wstępu autora)

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl