do kasy suma: 0,00 zł
sandomiria-demonicum-tomek-miłowicki.jpg
 • promocja
 • nowość

Sandomiria Demonicum. O traktatach demonologicznych Andrzeja Sarwy - Tomek Miłowicki

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 42,99 zł 58,00 zł 42.99
Najniższa cena z 30 dni przed tą promocją: 58,00 zł Jeżeli produkt jest sprzedawany krócej niż 30 dni, wyświetlana jest najniższa cena od momentu, kiedy produkt pojawił się w sprzedaży.
ilość + -szt.
Zyskujesz 40 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.85714
Producent: Armoryka
Kod produktu: 12871

Opis

Gotycyzm w literaturze

Badania literackie Tomka Miłowickiego nad gotycyzmem w literaturze, czarnym romantyzmem, historyzmem i groteską, zaowocowały bardzo ciekawą rozprawą naukową, zatytułowaną: Sandomiria Demonicum. O traktatach demonologicznych Andrzeja Sarwy. Autor, w swojej pracy badawczej, poddaje analizie powieści współczesnego pisarza – Andrzeja J. Sarwy, które mają cechy wszystkich gatunków i nurtów literackich, stanowiących przedmiot zainteresowania naukowego Miłowickiego, czyli szeroko pojętej mrocznej literatury.

Tomek Miłowicki jest absolwentem studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim, które w ubiegłym roku ukończył z wyróżnieniem. Gotycyzm - nie tylko w literaturze, ale i sztuce - jest przedmiotem jego fascynacji. Autor tej rozprawy naukowej jest pasjonatem - twórcą i czytelnikiem - literatury grozy i rzeczywiście można to wyczuć podczas czytania Sandomiria Demonicum…. Jego opracowanie poświęcone grozie w literaturze będzie cennym źródłem wiedzy teoretyczno-literackiej, ubogaconej o szkic kulturowy, podanej w bardzo przystępny i ciekawy sposób, nie tylko dla studentów kierunku filologia polska, ale dla wszystkich, którzy kochają literaturę.

Co to jest gotycyzm?

Z publikacji dowiemy się co to jest gotycyzm. Poznamy także inne gatunki i konwencje literackie z obszaru grozy. Tomek Miłowicki w sposób szczególny skupia się w swojej książce na scharakteryzowaniu traktatu demonologicznego oraz thrillera historyczno-ezoterycznego, z uwzględnieniem ich elementów strukturalnych. Prezentowana czytelnikom rozprawa naukowa jest wciągającą lekturą. Autor prezentuje informacje merytoryczne w ciekawy i usystematyzowany sposób.

Studia demonologiczne a twórczość Andrzeja Sarwy

Andrzej Sarwa jest jednym z ulubionych pisarzy Tomka Miłowickiego, który klasyfikuje jego twórczość na pograniczu gotycyzmu, powieści historycznej, czarnego romantyzmu i traktatu ezoteryczno-demonologicznego. Oryginalna twórczość Andrzeja Sarwy stała się przedmiotem badań Tomka Miłowickiego ze względu na bogactwo wątków i nieprawdopodobną wręcz ilość mało rozpowszechnionych informacji historycznych, kulturowych, demonologicznych, teologicznych, psychologicznych. Bogata materia powieściowa jest kanwą do bardzo wnikliwej analizy Miłowickiego, który sam przeprowadził dogłębne badania źródeł, odsłaniających kulisy demonologii, alchemii, rytuałów okultystycznych i obsesyjnych praktyk, które charakteryzowały okres opisywany w powieściach Sarwy, czyli XVI i XVII w. Zdaniem Miłowickiego, czytając powieści Andrzeja Sarwy, zupełnie przy okazji prowadzi się studia demonologiczne, bowiem autor w swoich powieściach ukazuje proces zdemonizowania jednostek, władców i zbiorowości, wykorzystując do tej prezentacji tło historyczne.

Rozprawa naukowa warta uwagi

Sandomiria Demonicum… to wynik rozległych badań naukowych Tomka Miłowickiego, obejmujących literaturę, antropologię, religioznawstwo, psychologię i okultyzm. Można śmiało stwierdzić, że ta rozprawa naukowa jest napisana tak zręcznie (co zapewne wynika z talentu pisarskiego autora i ukończonych przez niego studiów pisarskich), że czyta się ją jak ciekawą powieść.

Ta praca stanowi cenne źródło wiedzy, pozwalając nam na poznanie gotycyzmu w literaturze i innych gatunków i konwencji literackich, mieszczących się w szerokim spektrum mrocznej literatury. Badania literackie Tomka Miłowickiego, które znalazły swe podsumowanie w prezentowanej rozprawie naukowej, pozwolą nam także na lepsze zrozumienie fascynującej, choć przerażającej historii Europy, która stała się tłem dla wydarzeń fikcyjnych w powieściach Andrzeja Sarwy. Ta książka to nie tylko naukowa rozprawa teoretyczno-literacka, ale także fascynująca podróż w mroczny świat przeszłości Europy i Polski, który ukształtował współczesne zjawiska kulturowe.

 

Spis treści:

 1. Podziękowania 5
 2. Od autora 7
 3. I. Polska literatura współczesna a konwencja gotycka 13
 4. Andrzej Sarwa – propagator gotycyzmu czy wyznawca groteski 15
 5. Aura mroku i tajemniczości – o konwencji gotyckiej 32
 6. Sensacja, historyzm i okultyzm – konwencja thrillera historyczno-ezoterycznego 51
 7. II. Skandaliczność i groza. Wątki sensacyjno-makabryczne jako element świata gotyckiego 67
 8. Locus fatalis i locus horridus – rzecz o Sandomierzu i rodzie Białeckich 69
 9. Sadyzm, religia i magia – mroczna historia i krwawe sensacje 90
 10. Nieczyste sanktuaria Boga – fanatyzm Kościoła i jego mroczne oblicze 97
 11. Bohater Lucyferyczny – Hrabia de Saint Germain 105
 12. III. Misterium gnozy – wątki ezoteryczne jako elementy estetyki gotyckiej 113
 13. (Pan)demonium – powieści Sarwy jako traktaty demonologiczne 115
 14. Mano cornuta – gnostyczne i teologiczne ujęcie świata jako przestrzeni gotyckiej 133
 15. Kreacje gotyckie: Bohater czarnoromantyczny 149
 16. Kreacje gotyckie: Bohater ezoteryczny 156
 17. IV. Szaleńczy pejzaż, apokaliptyczne tło – wątki diaboliczne w powieści gotyckiej 167
 18. Zaburzenia w przyrodzie jako unicestwiająca działalność sił diabolicznych 169
 19. Słowo na koniec 177
 20. V. Mistrz Andrzej Juliusz Sarwa 185
 21. Książka, którą dla was napisałem... 187
 22. Odznaczenia 188
 23. Nagrody 191
 24. Książki Andrzeja Sarwy jako lektury dla studentów 194
 25. Księgi liturgiczne 208
 26. Odwołania do literatury autorstwa Andrzeja Sarwy w pracach naukowych: doktoraty, prace habilitacyjne, prace magisterskie, licencjackie, bakalaureackie 209
 27. Wykaz wyższych uczelni oraz instytutów badawczych, których pracownicy naukowi i studenci korzystali z publikacji Andrzeja Sarwy, cytowali je lub odwoływali się do nich 220
 28. Wykaz publikacji Andrzeja Sarwy, z których korzystali wykładowcy i studenci wyższych uczelni w Polsce i za granicą (w wyborze) 223
 29. Książki i artykuły naukowe i popularnonaukowe, encyklopedie, leksykony, słowniki, bibliografie, do których udało się dotrzeć w Internecie 227
 30. Bibliografia 285

 

Tytuł: Sandomiria Demonicum. O traktatach demonologicznych Andrzeja Sarwy

Autor: Tomek Miłowicki

Wydawnictwo: Armoryka

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2023

Format: 14,50 x 20,50 cm

Ilość stron: 306

ISBN: 978-83-8064-894-4

EAN: 9788380648944

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (5)

19 listopada 2023

Książka jest świeżym spojrzeniem na kulturę gotycką oraz ciemną stronę natury człowieka, którą możemy poznać czytając o demonicznych wiekach Europy. Gorąco polecam!

20 listopada 2023

Świeża, wciągająca książka która porwała mnie na wiele wieczorów spędzonych z zapartym tchem, jest to rozprawa naukowa która pozwoli nam poznać gotycyzm jak i inne gatunki grozy z perspektywy naukowej nawiązując do mrocznej historii Europy. Polecam ją każdemu miłośnikowi literatury, według mnie pozycja obowiązkowa.

20 listopada 2023

Książka bardzo przyjemna i wciągająca, daje ciekawe spojrzenie na wiele różnych treści.Jest to świetne spojrzenie na ciemna stronę natury człowieka.Polecam każdemu serdecznie

20 listopada 2023

Ciekawa i jednocześnie innowacyjna książka. Myśle, że autor poprzez swoją twórczość pokazuje inne spojrzenie na literaturę grozy. W wielu momentach od dawna miałem przyjemność odczuwać niewyobrażalny strach i fascynacje co się stanie później. Chapeau bas!

20 listopada 2023

Ciekawa i innowacyjna książka. Autor daje nowe spojrzenie na literaturę grozy. Dawno już nie odczuwałem takiego przerażenia, a jednocześnie zafascynowania co będzie dalej. Chapeau bas!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl