do kasy suma: 0,00 zł

Filozof i jego muzy. Antropologia Boecjusza – jej źródła i recepcja - Agnieszka Kijewska

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 48,00 zł 48.00
ilość + -szt.
Zyskujesz 40 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Tytuł: Filozof i jego muzy. Antropologia Boecjusza – jej źródła i recepcja

Autor: Agnieszka Kijewska

Wydawnictwo: Marek Derewiecki

Rok wydania: 2011

Oprawa: twarda

Ilość stron: 360

ISBN: 9788361199434

Jego dorobek spotyka się z bardzo zróżnicowaną oceną: jedni widzą w nim epigona neoplatonizmu i eklektyka, któ­ry jedynie pozbierał okruchy po uczcie starożytnych myś­li­cie­li, inni uważają go za niezwykle oryginalnego filozofa, odosobniony fenomen na tle burzliwych i poplątanych eu­ro­pej­skich dziejów. Pomimo tak rozbieżnych ocen fak­tem jest, że to właśnie w filozofii Boecjusza, jak w soczewce, skupiły się najważniejsze tendencje i nurty późnej sta­ro­żyt­no­ści po to, aby w nowej formie zostać przekazane nas­tęp­nym stuleciom. (…)

Jednym ze szczególnie doniosłych osiągnięć Boecjusza jest to, że ze wszystkich antycznych teorii człowieka, włączając w to nauczanie Ojców Kościoła, wydobył i odczytał to, co stanowi istotę bytu ludzkiego, a zarazem fundament nie­usu­wal­nej ludzkiej godności, a mianowicie indywidualność, racjonalność i podmiotowość.

Boecjusz w swoich dziełach pokazuje, że każde dobro, które nie utożsamia się z dobrem najwyższym, jest pozorne, fałszywe. Jedynie posiadanie dobra najwyższego może zapewnić człowiekowi szczęście, bo właśnie o ludzkie szczęście toczy się tu gra. Boecjusz nie tylko prowadził filozoficzny dyskurs na temat wartości najwyższych, który mógłby wydać się współczesnemu człowiekowi podniosły i… jałowy. O istnieniu tych wartości i o ich bezwzględnej obowiązywalności zaświadczył swoim życiem.

(fragment Wprowadzenia)

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl