O dynastycznym szlachty polskiej pochodzeniu - Franciszek Piekosiński
Opis
Autor: Franciszek Piekosiński
Tytuł: O dynastycznym szlachty polskiej pochodzeniu
Wydawnictwo: ARMORYKA
Rok wydania: 2018
Format: 14,50 x 20,50
Ilość stron: 296
ISBN: 978-83-8064-453-3
EAN: 9788380644533
REPRINT. Zawartość: Teorie w przedmiocie pochodzenia szlachty polskiej. Teoria bractw chorągiewnych błędna – wspólność krwi podstawą rodów szlacheckich. Obowiązek służby wojskowej nie był podstawą nadawania szlachcie dóbr ziemskich. Znaczenie prawa dziedzicznego, a prawa rycerskiego. Znaki chorągiewne. Runy, ich przeobrażenia: uświęcenie, uherbienie. Heraldyka ruska. Ciosna dworskie i domowe. Herby i ich odmiany. Udostojnienie i upośledzenie herbów. Nobilitacje, indygenaty, adoptacje w XIV-XVI wieku. Pochodzenie szlachty – dynastie lechickie – wspólna dynastia Dragów – młodsi dynastowie. Dynastie szlacheckie tudzież rody od nich pochodzące: rody starsze i młodsze. Poczet przywilejów w przedmiocie nadania szlachcie dóbr ziemskich w dzielnicach Polski piastowskiej w XIII i XIV wieku. Poczet przywilejów w przedmiocie nadania szlachcie dóbr ziemskich na Rusi z dokładnie określoną służbą wojskową. Poczet celniejszych przywilejów w przedmiocie zakładania wsi i miast prawem niemieckim z oznaczoną służbą wojskową wójtów i sołtysów. Poczet przywilejów w przedmiocie nadania szlachectwa lub indygenatu. Poczet dokumentów wykazujących dążenie młodszej szlachty do uzyskania reprezentacji przez osobnych wybrańców z pominięciem seniorów. Podział herbów pomiędzy dynastie.
Spis treści:
1. Słowo wstępne
2. Nowsze teorie w przedmiocie pochodzenia szlachty polskiej.
3. Teoria bractw chorągiewnych błędna – wspólność krwi podstawą rodów szlacheckich.
4. Obowiązek służby wojskowej nie był podstawą nadawania szlachcie dóbr ziemskich. Znaczenie prawa dziedzicznego, a prawa rycerskiego.
5. Znaki chorągiewne. Runy, ich przeobrażenia: uświęcenie, uherbienie. Heraldyka ruska. Ciosna dworskie i domowe.
6. Herby i ich odmiany. Udostojnienie i upośledzenie herbów.
7. Nobilitacje, indygenaty, adoptacje w XIV-XVI wieku.
8. Pochodzenie szlachty – dynastie lechickie – wspólna dynastia Dragów – młodsi dynastowie.
9. Dynastie szlacheckie tudzież rody od nich pochodzące: rody starsze i młodsze.
10. Dodatki:
A. Poczet przywilejów w przedmiocie nadania szlachcie dóbr ziemskich w dzielnicach Polski piastowskiej w XIII i XIV wieku.
B. Poczet przywilejów w przedmiocie nadania szlachcie dóbr ziemskich na Rusi z dokładnie określoną służbą wojskową.
C. Poczet celniejszych przywilejów w przedmiocie zakładania wsi i miast prawem niemieckim z oznaczoną służbą wojskową wójtów i sołtysów.
D. Poczet przywilejów w przedmiocie nadania szlachectwa lub indygenatu.
E. Poczet dokumentów wykazujących dążenie młodszej szlachty do uzyskania reprezentacji przez osobnych wybrańców z pominięciem seniorów.
F. Podział herbów pomiędzy dynastie.