do kasy suma: 0,00 zł

Towarzystwo Naukowe Sandomierskie

Czym zajmuje się Towarzystwo Naukowe Sandomierskie?

Towarzystwo Naukowe Sandomierskie (TNS), jako niezawodny strażnik historii, kultury i osiągnięć mieszkańców ziemi sandomierskiej, od lat oddaje się prowadzeniu badań naukowych na zlecenie instytucji naukowych, religijnych, kulturalnych oraz gospodarczych. Historia Sandomierza, jej dokumentowanie i odkrywanie jest jednym z obszarów działania Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Misja Towarzystwa wykracza jednak poza same badania. Angażuje się ono również w organizację licznych wydarzeń naukowych i kulturalnych, tworząc przestrzeń do eksploracji i zrozumienia tajemnic przeszłości. Dzięki temu, popularyzuje wiedzę, naukę oraz kulturę w sercu społeczności sandomierskiej, inspirując do głębszego zainteresowania bogatym dziedzictwem historycznym i kulturowym ziemi sandomierskiej. TNS skupia się także na promowaniu wiedzy o historii Sandomierszczyzny w kraju i za granicą promując wiedzę o historii i kulturze ziemi sandomierskiej. Towarzystwo Naukowe Sandomierskie promuje również osiągnięcia wybitnych mieszkańców Sandomierszczyzny.

50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii 1972-2022 Materiały z konferencji naukowej (monografia)

50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii 1972-2022 Materiały z konferencji naukowej (monografia)
50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii 1972-2022 Materiały z konferencji naukowej (monografia)

Krzemień pasiasty - zwany "kamieniem optymizmu", "klejnotem sandomierskim". Od lat związany z Sandomierzem i wyjątkową biżuterią. Doczekał się rzetelnie opracowanej i bogato ilustrowanej monografii. Artykuły wchodzące w skład monografii tworzą zbiór, odnoszący się...

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

64,00 zł

szt.

Atlas historyczny miast polskich. Sandomierz. Historical atlas of polish towns

Atlas historyczny miast polskich. Sandomierz. Historical atlas of polish towns
Atlas historyczny miast polskich. Sandomierz. Historical atlas of polish towns

Atlas został przygotowany przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Zdzisława Nogi. Jego zdaniem publikacja może zainteresować  nie tylko specjalistów ale także amatorów historii. Dzięki  zawartym w Atlasie dawnym planom miasta i mapom można zaobserwować jak zmieniał...

Dostępność: Książka dostępna

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

199,00 zł

szt.

Wybitne osoby związane z TNS

prof. dr hab. ANDRZEJ BUKO - był pierwszym prezesem i współzałożycielem Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Historii Sandomierza poświęcił wiele publikacji naukowych, m. in.: "Sandomierz: starożytność, wczesne średniowiecze" (współautorska praca z docentem Stanisławem Tabaczyńskim), "Początki Sandomierza", "Wczesnośredniowieczna ceramika Sandomierska". Ten wybitny polski archeolog i mediewista specjalizujący się w archeologii wczesnośredniowiecznej, w drugiej połowie ubiegłego wieku nadzorował w Sandomierzu prace archeologiczne, prowadzone pod kierunkiem docenta Stanisława Tabaczyńskiego. Jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz były dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Buko wniósł znaczący wkład w badania nad kształtowaniem się państw środkowoeuropejskich. Za swój wkład w naukę i opiekę nad zabytkami został odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

prof. dr. hab. FELIKS KIRYK - (1933-2022) to wybitny polski historyk mediewista, rektor Akademii Pedagogicznej w Krakowie w latach 1993-1999, autor ponad 350 prac naukowych, w których głównie koncentrował się na średniowiecznej historii Polski. Jego badania skupiały się na dziejach miast, w tym na historii Sandomierza, któremu poświęcił wiele uwagi, przyczyniając się do wzbogacenia wiedzy o tej kolebce polskości, za co otrzymał honorowe obywatelstwo Sandomierza.

dr JANUSZ KAMOCKI - (1927-2021) był wybitnym polskim etnografem, więźniem politycznym oraz żołnierzem Armii Krajowej, odznaczonym wieloma odznakami kombatanckimi za swój udział w działalności niepodległościowej. Urodził się w Warszawie, dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku Gaje, nieopodal Sandomierza. Ukończył sandomierskie Collegium Gostomianum, następnie studia etnograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje badania etnograficzne prowadził głównie w Polsce oraz na terenach Azji i Afryki. W publikacji tego etnografa pt.: "Strój sandomierski. Atlas strojów ludowych" znajdziemy odtworzony strój sandomierski. Historia Sandomierza, choć wciąż nie do końca zbadana, została uzupełniona o jakże cenną rekonstrukcję etnograficzną Pana doktora Kamockiego, pozwalającą wyobrazić sobie wygląd mieszkańców Sandomierza. Jako członek Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, współtworzył Zeszyty Sandomierskie.

Odkryj historię Sandomierza

Zapraszamy do odkrywania publikacji, które stanowią nieoceniony skarb dla miłośników historii. Wyjątkowe wydania, takie jak: Atlas historyczny miast polskich poświęcony Sandomierzowi oraz zbiór biuletynów pod nazwą Zeszyty Sandomierskie, to zaproszenie do głębszego zanurzenia się w przeszłości tego niezwykłego miejsca. Dołącz do nas w podróży przez bogatą historię i kulturę ziemi sandomierskiej. Razem odkrywajmy, uczmy się i celebrujmy dziedzictwo, które nadal kształtuje naszą rzeczywistość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl