do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Taoizm

Taoizm to system filozoficzno-religijny, wywodzący się ze starożytnych Chin. Za jego twórcę uznaje się mędrca nazywanego Laozi (mogło to być imię lub tytuł grzecznościowy, który można przetłumaczyć jako „Stary Mistrz”), który żył w VI w. p.n.e. w państwie Chu. Według taoistów Laozi był nauczycielem Konfucjusza, jak również Buddy. Jest to jednak pogląd, z którym nie zgadzają się przedstawiciele konfucjanizmu i buddyzmu. Taoizm był główną religią Chin w okresie dynastii Tang (lata 618–907).

Tao Te Ching (Księga Drogi i Cnoty) - Lao Tzu

Tao Te Ching (Księga Drogi i Cnoty) - Lao Tzu
Tao Te Ching (Księga Drogi i Cnoty) - Lao Tzu

Tao Te Ching (lub Dao De Jing) znany również jako "Laozi wuqian wen", czyli "Księga 5000 znaków Laozi" jest starożytnym chińskim traktatem filozoficznym, będącym podstawą kanonu filozofii określanej mianem taoizmu. ...

Dostępność: Książka dostępna

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

37,00 zł

szt.

Taoizm – co to za wyznanie? Na czym polega taoizm?

Podobnie jak większość innych systemów wyznaniowych, które powstały na terenie Chin, taoizm łączy cechy religii i filozofii. W filozoficznym ujęciu taoizm skupia się przede wszystkim na koncepcji dao, definiowanej na różne sposoby – od niewytłumaczalnej, zmiennej esencji wszechświata, aż po stan wewnętrznej harmonii. Sam termin powstał na długo przed taoizmem i jest obecny również w innych chińskich systemach wierzeń, m.in. w konfucjanizmie. Kolejnym fundamentalnym pojęciem jest „wu wei”, według którego człowiek powinien pozwolić rzeczom i zdarzeniom istnieć zgodnie z ich własną naturą. Najczęstsze tłumaczenie tego terminu to „niedziałanie” – taka postawa jest w taoizmie uważana za drogę do oświecenia. Rzeczy mają natomiast wewnętrzną „moc” określaną jako „pu”.

Założenia taoizmu religijnego są natomiast nieco inne i w dużym stopniu integrują dawne wierzenia ludowe Chin. Ważną koncepcją jest yin i yang, czyli istnienie przeciwstawnych sił kierujących losem wszechświata. Mimo że są przeciwne sobie, taoizm jednocześnie zakłada, że yin i yang się uzupełniają, czego efektem jest harmonia dostrzegana przez wyznawców m.in. w naturze i kosmosie. Z pojęciem tym wiąże się również najbardziej rozpoznawalny symbol taoizmu – taijitu, czyli czarno-biały okrąg z charakterystycznymi kropkami.

Jak wyglądają zasady taoizmu?

Oprócz podstawowej koncepcji „wu wei”, czyli „niedziałania”, taoizm wskazuje również kilka innych zaleceń dla osób stosujących się do tego systemu filozoficzno-religijnego. Ważną rolę odgrywa m.in. medytacja, dopuszczalna w praktycznie każdej formie: np. jako kontrola oddechu czy joga. Warto także zaznaczyć, że taoizm – w przeciwieństwie do legalistycznego, drobiazgowego konfucjanizmu – w dość dużym stopniu skupiał się na realizowaniu wolności jednostki i dbaniu o wewnętrzne potrzeby człowieka. Jednocześnie taoiści w większości ignorowali kwestie polityczne, co stanowiło kolejną ważną różnicę wobec konfucjanizmu.

Ważnym celem dla starożytnych i średniowiecznych wyznawców taoizmu było dążenie do nieśmiertelności, co miało ich przybliżyć do grupy Ośmiu Nieśmiertelnych, którzy według taoistycznej tradycji dysponowali nadprzyrodzonymi mocami. W efekcie przeprowadzano wiele eksperymentów związanych głównie z alchemią. Co ciekawe, ich wynikiem mogło być m.in. wynalezienie prochu strzelniczego, który pojawił się w Chinach już w IX wieku.

Przez większość historii Państwa Środka taoizm cieszył się sporą popularnością, niekiedy na równi z przeważnie dominującym konfucjanizmem. Wraz z innymi wyznaniami został jednak zdelegalizowany po przejęciu władzy przez komunistów w roku 1949, co doprowadziło do stopniowego spadku znaczenia taoizmu. Aktualnie jego wyznawcy zamieszkują przede wszystkim Tajwan i Hongkong, a także niektóre wiejskie regiony Chin.

Taoizm – książki w ofercie Wydawnictwa Armoryka

Chcąc lepiej poznać taoizm, warto zainteresować się tytułami dostępnymi w ofercie Księgarni Armoryka. Nasi klienci mogą zakupić m.in. współczesny, polski przekład „Księgi Drogi i Cnoty” („Tao Te Ching”), której oryginalnym autorem jest Laozi – założyciel taoizmu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i składania zamówień. Wydawnictwo Armoryka jest tworzone przez pasjonatów historii i religioznawstwa, co pozwala nam skutecznie odnieść się do potrzeb klientów zainteresowanych tymi samymi obszarami. Nasza oferta obejmuje również szereg tytułów związanych z innymi religiami – od chrześcijaństwa i judaizmu, przez wierzenia Słowian, aż po zaratusztrianizm. Zapraszamy!

Powiązane kategorie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl