
Dostępność
Cena
-
od
do
Mitologia słowiańska
Kim byli i są Słowianie? O tym warto wiedzieć, bo przecież żyjemy na terenach, na których pozostawili swój historyczny ślad. Zapisali się w naszej tradycji i nosimy w sobie iskrę ich mentalności. Na słowiańskość składają się cechy, które wyróżniają mieszkańców południowej, środkowej i wschodniej części Europy. Jedną z najważniejszych cech jest odrębność językowa – języki słowiańskie, których jest kilkanaście i tworzą odrębną grupę wśród języków indoeuropejskich. Z uwagi na tę odrębność do nas należy utrzymanie czystości językowej, by wiedzę o własnych korzeniach, kulturze i tradycji krzewić we własnym, nie zaśmieconym makaronizmami językiem. Książki o mitologii słowiańskiej umożliwią każdemu czytelnikowi poznawanie przeszłości Słowian (Sławian), a przy okazji przeniosą go w świat, który dziś żyje już tylko w mitach i legendach słowiańskich, lub został utrwalony właśnie w języku.

20,00 zł

53,00 zł

23,00 zł

18,00 zł

69,99 zł
Cena regularna:
80,00 zł

20,00 zł
Słowianie kiedyś i dziś
Ludy słowiańskie dzieli się na trzy grupy:
- Słowian Zachodnich, z sercem w obecnej Polsce. Do tej grupy, poza Polakami, należą też Czesi, Morawianie, Serbo-Łużyczanie czy Kaszubi;
- Słowian Południowych, do których zaliczają się obecni np.: Serbowie, Chorwaci, Macedończycy i
- Słowian Wschodnich, których potomkami są: Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy.
Współcześni Słowianie nie mają już tak wiele wspólnych spraw, a czy łączy ich to, co dawniej, czyli tradycje i zwyczaje? Warto o nich poczytać i skonfrontować z rzeczywistością. Wiele wątków mitologicznych Słowian przetrwało do dziś – choćby w szczątkowej formie - w tradycjach ludowych, przesądach czy przysłowiach.
Pochodzenie i tożsamość Słowian doskonale oddaje mitologia słowiańska. Książki o tej tematyce znajdą Państwo w różnych wersjach. W Księgarni Armoryka dostępne są m.in. reprinty książek autorów XIX-wiecznych, którzy wykonali mrówczą pracę, mającą na celu usystematyzowanie wiedzy na temat słowiańszczyzny. Szukając informacji o dawnych tradycjach i obrzędach, warto sięgnąć po opracowanie Romualda Frydrychowicza O sobótce, czyli tak zwanych ogniach świętojańskich przyczynek do mitologii słowiańskiej. Z kolei na temat specyficznych umiejętności i nietypowych zajęć Słowian, można znaleźć wiele w książce O runach słowiańskich Wojciecha Cybulskiego. Turoń, który jeszcze czasami chadza z kolędnikami to też jeden z bohaterów publikacji o ludowych zwyczajach Słowian pod tytułem Nieco o mitologii polskiej i słowiańskiej.
Mitologia słowiańska – bogowie
Grecy mieli swój Olimp, ale i Słowianie czcili bóstwa, jakie miały ich chronić i dawać siłę do codziennych trudów. Słowiański panteon mogą Państwo poznać sięgając m.in. po lekturę książki Mitologia słowiańska w zarysie Edmunda Saturnina Gergowicza. Jednym z bardziej interesujących tematów, dotyczących mitologii słowiańskiej są symbole, imiona bóstw i analogie do greckich bogów. Lektury książek poświęconych tym zagadnieniom pozwolą przenieść się do świata, którego niewielkie ślady jeszcze są gdzieniegdzie widoczne. Czarnogłów, Marzanna czy Dziewanna to postacie przywołane na kartach książki Szymona Matusiaka: Olimp polski według Jana Długosza, napisanej na podstawie relacji słynnego kronikarza sprzed wieków.
O Słowianach mieszkających na terenie Czech, można natomiast poczytać w Rękopisie królodworskim Lucjana Siemieńskiego. Epickie pieśni, odkryte na manuskryptach, zachwycą wszystkich miłośników słowiańskiej historii.
Mitologia słowiańska – postacie
Mityczne podania, legendy Słowian, obrzędy ludowe i kultywowane zwyczaje, na kartach książek stają się niczym snuta przy ognisku opowieść gawędziarza. Tajemnicze, czasem dramatyczne historie albo mitologiczne postacie, przypominające współczesnych bohaterów - bo świat niewiele się zmienia, a ludzie wciąż mają różne osobowości, wywołujące konflikty czy problemy, pobudzają wyobraźnię czytelników.
Doskonałe źródło wiedzy o mitach Słowian znajdziecie Państwo w książce Grzegorza Niedzielskiego pt. Sandomierz mityczny. Z tej bardzo ciekawej książki dowiecie się Państwo kim była bogini Mokosz czy Żmij.
Baśniowe i legendarne książki z mitologią słowiańską opisują losy różnych postaci. Są wśród nich: Krak i jego synowie, Wanda i Rydygier, Mieszko I, Ziemowit, Piast i Rzepicha. Pojawiają się też wierzenia zakorzenione do dzisiaj w naszej kulturze, fascynujące zagadki i wyjątkowe wydarzenia, a wszystko to na stronach książki. Mitologia słowiańska jest wypełniona niezwykłymi wątkami i motywami, których ślady odnajdziemy we współczesnym języku polskim czy kultywowanych do dzisiaj tradycjach i zwyczajach.
Mitologia słowiańska – stworzenie i obraz świata
Pytania o przeszłość i akt stworzenia zadają sobie chyba wszyscy ludzie. Odpowiedzi na to pytanie próbują udzielić filozofowie i niejedna napisana przez nich na ten temat książka. Mitologia słowiańska także zawiera opisy stworzenia świata. Słowiański mit kosmogoniczny przetrwał – w schrystianizowanej formie – w różnych regionach zajmowanych dawniej przez Słowian. Możemy spotkać się z trzema najpopularniejszymi wersjami tego mitu, którymi są: mit o Kosmicznym Jaju i Drzewie Świata, mit o rozczłonkowaniu pierwotnej istoty i mit o nurkującym po ziemię. Jeśli chcecie Państwo poznać ten temat lepiej, zachęcamy do lektury książek dostępnych w Księgarni Armoryka. Trzy Zorze Mileny Alicji Stali to lektura, której nie można pominąć gdy zgłębia się temat słowiańskich mitów.
Wszechmoc bóstw nie jest wcale oczywista. Z mitów słowiańskich dowiadujemy się między innymi jak powstały Karpaty, Bieszczady, Dunaj czy Niemen. Powstanie zwierząt i relacje pomiędzy nimi to także tematy, z jakimi zaznajamia nas właśnie słowiańska mitologia.
Mitologia słowiańska - książki o runach i wieszczeniu
W Księgarni Armoryka polecamy publikacje w wersji papierowej, które doskonale sprawdzą się jako prezent dla miłośników tradycyjnej książki. Mitologia słowiańska jest obecnie częstym tematem rozmów, w których roztrząsa się zarówno kwestie naszego pochodzenia, jak i podstawy wierzeń czy używanego pisma. Jedną z naszych propozycji na ten ostatni temat jest opracowanie O runach słowiańskich Wojciecha Cybulskiego. O piśmie runicznym – jego różnych rodzajach dowiesz się więcej z książki Jana Leciejewskiego pt.: Runy i runiczne pomniki słowiańskie. Autor opisuje w niej również wiele znalezisk archeologicznych z terenów, które zamieszkiwali dawni Słowianie.
Osobom, które sięgając do źródeł szukają wyjaśnienia zagadkowych tematów, między innymi: przepowiadania przyszłości i istnienia wyroczni, odpowiedzi również może udzielić mitologia słowiańska. Najlepsza książka, przygotowana w naszym wydawnictwie, to opracowana przez Szymona Matusiaka - Wieszczba i żreb. Przepowiadanie przyszłości u dawnych Słowian, która wyjaśni wiele sekretów wieszczenia przez pogańskich kapłanów.
Mitologia słowiańska - stworzenia i inne fascynujące tematy
Dział „Mitologia słowiańska” jest w naszej księgarni szczególnym miejscem. Pojawiające się w nim tytuły zapewnią Państwu mnóstwo, rzetelnej wiedzy o słowiańskiej historii, wierzeniach, zwyczajach, obrzędach religijnych, kulturze, słowiańskich legendach i życiu codziennym naszych praprzodków.
W tym dziale księgarni można wybrać pozycje z zakresu literatury popularnonaukowej, historycznej czy beletrystyki, dlatego mamy nadzieję, że każdy z klientów znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Życzymy wspaniałych chwil podczas czytania i nieustającej ciekawości do odkrywania świata książek, w których można znaleźć tak wiele fascynujących i ważnych tematów!
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości podczas składania zamówienia, służymy pomocą i zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Powiązane kategorie: