do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Manicheizm

Historia religii jest pełna różnorodnych, fascynujących ruchów wyznaniowych. Jednym z nich jest manicheizm, który pojawił się w III wieku n.e. i szybko zdobył popularność w zachodniej Azji, północnej Afryce i południowej Europie. Jego kluczową cechą jest połączenie różnych wierzeń chrześcijaństwa, irańskiego zaratusztrianizmu i azjatyckiego buddyzmu. Najciekawsze książki związane z tym tematem można znaleźć w ofercie Wydawnictwa Armoryka.

Manicheizm i manichejskie teksty sakralne, przełożył i opracował: Andrzej Sarwa

Manicheizm i manichejskie teksty sakralne, przełożył i opracował: Andrzej Sarwa
Manicheizm i manichejskie teksty sakralne, przełożył i opracował: Andrzej Sarwa

Książka opowiada o dziejach, wierzeniach i obrzędach manichejczyków oraz zawiera pierwszy polski przekład większości świętych tekstów manichejskich. Manicheizm w najogólniejszym zarysie można scharakteryzować jako starożytną ...

Dostępność: Książka dostępna

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

26,00 zł

szt.

Manicheizm – definicja

Choć obecnie ruch ten już praktycznie nie ma wyznawców, w szczytowym okresie lista najważniejszych wyznań na świecie z pewnością mogłaby obejmować manicheizm. Co to za religia? Definicja tego nurtu skupia się przede wszystkim na jego synkretycznej genezie, uwzględniającej w głównej mierze elementy zaratusztrianizmu, ale także buddyzmu i chrześcijaństwa.

Za twórcę manicheizmu uznaje się proroka Maniego, który żył w zachodniej Persji w latach 216–276 i zaczął doświadczać objawień w wieku 12 lat. Około 30. roku życia rozpoczął on swoją działalność misyjną. Początkowo cieszył się wsparciem królów Persji, jednak z uwagi na krytykę kapłanów zaratusztriańskich z – największej ówczesnej religii tego regionu – Maniego dotykały początkowe prześladowania. W późniejszym okresie manicheizm głoszony przez Maniego zdobył wielu wyznawców od Persji aż po Europę Zachodnią. Represje ze strony władców Persji, Cesarstwa Rzymskiego i muzułmańskich kalifatów przyczyniły się jednak do upadku manicheizmu, który w średniowieczu był praktykowany już tylko w niewielkich, izolowanych społecznościach w Azji.

W co wierzyli wyznawcy manicheizmu?

Podstawą manichejskiego systemu wierzeń jest dualistyczna filozofia, która przedstawia świat jako nieustającą wojnę dobra ze złem (lub światła z ciemnością) – podobnie jak zaratusztrianizm. Prorok Mani miał jednak inne podejście niż w przypadku tradycyjnych wierzeń irańskich, kładąc w swoich naukach nacisk przede wszystkim na rezygnację z dóbr materialnych i prowadzenie ascetycznego trybu życia. Jednocześnie za drogę do wyzwolenia od ziemskiego zła manichejczycy uznawali poznanie pochodzące ze zrozumienia własnej natury i natury otaczającego świata. To aspekty, które w znacznym stopniu zbliżają manicheizm do wielu innych istotnych ruchów religijnych starożytności i średniowiecza opartych na doktrynach gnostycyzmu.

Manicheizm okiem badaczy

Specyficzne podejście do filozofii i duchowości wraz z interesującym rysem historycznym sprawia, że manicheizm stanowi bardzo wciągający temat dla religioznawców i pasjonatów historii. Książki na ten temat można znaleźć w ofercie Wydawnictwa Armoryka – przede wszystkim opracowania Andrzeja Sarwy, autora wielu dzieł na temat różnych nurtów religijnych, specjalizującego się przede wszystkim w eschatologii. Nasza oferta książkowa obejmuje m.in. „Manicheizm i manichejskie teksty sakralne” – zbiór tłumaczeń najważniejszych utworów stanowiących podstawę wiary manichejskiej. W naszej działalności stawiamy przede wszystkim na zadowolenie naszych klientów i wysoką jakość obsługi. Zachęcamy do nabycia wielu ciekawych książek wybranych dla pasjonatów. Zapraszamy do zakupów i lektury!

Powiązane kategorie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl