Katarzy
Kim byli katarzy, w co wierzyli, jak wyglądały ich zwyczaje i jak kataryzm wpłynął na dzieje średniowiecznej Europy Zachodniej? To pytania, na które możesz znaleźć odpowiedź dzięki książkom Wydawnictwa Armoryka. Nasza oferta to odzwierciedlenie naszej pasji do historii i religioznawstwa – zapraszamy wszystkie osoby, które dzielą z nami te zainteresowania, do zapoznania się z propozycjami dostępnymi na naszej stronie.
Tajemna Księga oraz inne katarskie teksty sakralne, przeł. i oprac.: Andrzej Sarwa
Opracowanie historii, wierzeń i rytuałów oraz pełny przekład oryginalnych świętych tekstów Tajemnej księgi katarów (Interrogatio Johannis), Wniebowstąpienia Izajasza, Apparelhamentum, spowiedzi liturgicznej z Rytuału Lyońskiego ...
Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Kim byli katarzy?
Historia katarów, nazywanych także albigensami, rozpoczyna się w południowej Francji. Rozkwit tego ruchu religijnego przypada na okres pomiędzy XI a XIII wiekiem. Za główny ośrodek tego ruchu uznaje się miejscowość Albi, położoną niedaleko Tuluzy. Katarzy byli jednak obecni również w innych krajach, m.in. w północnych Włoszech. Główne założenia katarów opierały się na sprzeciwie wobec systemu feudalnego, odrzuceniu kościelnej hierarchii i uznaniu świata materialnego za zły (podobnie jak w przypadku gnostyków). Kościół katolicki uznawał kataryzm za herezję, podobnie jak wcześniejsze ruchy o podobnej charakterystyce, takie jak obecny na terenie Bułgarii i Macedonii bogomilizm czy starożytny manicheizm.
W co wierzyli katarzy?
Kataryzm opierał się przede wszystkim na przeciwstawieniu świata boskiego i materialnego, uznając ten pierwszy za idealny, a drugi – za jego „zepsutą” wersję. Takie podejście było realizowane m.in. poprzez odrzucenie bogactw materialnych i życie w ubóstwie. Za szybką popularyzacją tego ruchu mógł stać kontrast katarskiego ascetyzmu do rosnącego bogactwa duchowieństwa, jak również coraz większe zaangażowanie przedstawicieli Kościoła w politykę. Katarzy ponadto ściśle przestrzegali postów, często całkowicie rezygnując z jedzenia mięsa. W ramach umartwienia rezygnowali także z kontaktów seksualnych.
Co ciekawe, katarzy nie uważali Jezusa za jedną z osób boskich, a za czystego anioła, który został adoptowany przez Boga. Zatem kataryzm odrzucał człowieczeństwo Jezusa, uznając przy tym jego śmierć na krzyżu za akt natury duchowej, a nie fizycznej. To sprzeniewierzenie się chrześcijańskim prawdom wiary, było powodem prześladowań albigensów ze strony Kościoła.
Katarzy pod lupą – poznaj książki Wydawnictwa Armoryka o katarach
Ze względu na liczne odstępstwa od głównych nurtów chrześcijaństwa, spore zainteresowanie średniowiecznego społeczeństwa i zauważalny wpływ na politykę Zachodniej Europy w wiekach XI–XIII, kataryzm budzi niemałe zainteresowanie badaczy. Wielu z nich skupia się w swoich analizach na świętych tekstach katarów, wśród których najważniejszą pozycją była tzw. Tajemna Księga. Opracowanie na ten temat, wraz z historycznym rysem ruchu katarów, przygotował m.in. Andrzej Sarwa. „Tajemna Księga oraz inne katarskie teksty sakralne” to wartościowa pozycja dla wszystkich osób zainteresowanych kataryzmem. W tej książce znajdziesz informacje na temat genezy nurtu religijnego, jakim był kataryzm, jak i obrzędy oraz zwyczajów katarów. Będziesz mieć także możliwość dowiedzenia się nieco na temat rozwoju i upadku kataryzmu. Zachęcamy do lektury książek z naszej oferty. Księgarnia Armoryka to najlepsze miejsce dla prawdziwych pasjonatów.
Powiązane kategorie: