Islam
Islam należy do najważniejszych religii świata. Jest to drugie — największe — pod względem liczby zadeklarowanych wierzących w globalnym ujęciu (ok. 1,9 mld) wyznanie. Centralną postacią islamu jest Mahomet – prorok żyjący na przełomie VI i VII wieku n.e., urodzony w Mekce na terenie dzisiejszej Arabii Saudyjskiej. Chcąc poznać bliżej tę fascynującą religię, warto zaopatrzyć się w książki o islamie dostępne w ofercie Wydawnictwa Armoryka.
Koran (Al Koran), w przekładzie Jana Murzy Tarak Buczackiego
Koran - święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z archaniołem Gabrielem).
Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Koran. Przekład filomatów, przeł.: Dionizy Chlewiński, Ignacy Domeyko
Koran święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila. Niniejsze wydanie obejmujące tylko jedenaście ...
Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Islam: książki z oferty Księgarni Armoryka
W ramach naszej oferty dostępny jest m.in. polski przekład Koranu – świętej księgi islamu. Jej powstanie jest ściśle związane z postacią proroka Mahometa, który według muzułmańskiej tradycji dostąpił serii objawień uwiecznionych właśnie w tym tekście. Na treść Koranu składa się 114 rozdziałów nazywanych surami (90 sur objawionych w Mekce i 24 w Medynie), ułożonych według długości i podzielonych na wersety – aje. Pierwotnie Koran był przekazywany wyłącznie ustnie, stąd wzięła się jego nazwa (arabskie słowo „al-kur’ān” oznacza „recytację”), jednak po śmierci Mahometa został skompilowany w formę spisaną, znaną do dziś.
W początkowych latach islamu za oficjalną wersję uznawano redakcję osobistego sekretarza Mahometa, Zajda ibn Sabita. Obecnie funkcję tę pełni natomiast tzw. edycja kairska, która powstawała w latach 1910 – 1924 z inicjatywy króla Egiptu, Fu’ada I, we współpracy z uczonymi z meczetu al-Azhar, jednego z najważniejszych punktów kultu religijnego na mapie Kairu.
W naszej ofercie dostępne są dwa przekłady Koranu. Autorem jednego z przekładów jest Jan Murza Tarak Buczacki, polski Tatar żyjący w XIX wieku. Oprócz samego tłumaczenia Koranu jest to również źródło wielu dodatkowych informacji na temat religii, jaką jest islam. Książka zawiera wiele objaśnień dotyczących zarówno samego wyznania, jak i losów Tatarów w Polsce czy historii Arabów w czasach Mahometa. Autorami drugiego z przekładów są ks. Dionizy Chlewiński i Ignacy Domeyko, członkowie XIX-wiecznego Towarzystwa Filomatów. Dla osób, które chcą zapoznać się z samą treścią Koranu, przygotowaliśmy również osobną wersję zawierającą tylko tekst świętej księgi islamu. Ten przekład nazywany bywa przekładem Filomatów.
Postaw na Wydawnictwo Armoryka i poznaj islam – w co wierzą muzułmanie?
Istnieje wiele istotnych czynników, które charakteryzują islam. Religia ta miała ogromny wpływ na kształtowanie się historii i kultury w krajach arabskich, a także w Turcji, Iranie i w innych państwach – od regionu Maghrebu, przez Afrykę Północną i Półwysep Arabski, aż po Azję Centralną, Indie i Malezję. Aby w pełni zrozumieć społeczno-historyczne znaczenie islamu, warto zacząć od postaci najważniejszego proroka tej religii, którym jest oczywiście Mahomet. Kim był i czego dokonał założyciel pierwszej islamskiej wspólnoty? Jego narodziny są datowane na okolice roku 570, tuż po śmierci jego ojca – Abd Allaha ibn Abd al-Muttaliba, kupca z Mekki należącego do rodu Haszymitów, z którego wywodzi się również m.in. obecna dynastia panująca w Jordanii. Niewiele jednak wiadomo o wczesnym życiu Mahometa; informacje na jego temat dotyczą przede wszystkim okresu po doświadczeniu pierwszych objawień.
W okolicach roku 610 r. Mahomet miał pierwsze objawienie na górze Hira, w okolicy Mekki. Według muzułmańskiej tradycji objawił mu się archanioł Dżibrila – odpowiednik chrześcijańskiego Archanioła Gabriela. Co ciekawe, Mahomet początkowo nie miał pewności co do duchowej natury objawień, w przeciwieństwie do jego żony Chadidży, która uwierzyła w nie od samego początku. Po pewnym czasie już jako prorok, Mahomet zaczął głosić nową naukę i przekonywać do siebie kolejnych wyznawców nowej wiary.
Islam – religia muzułmańska i jej najważniejsze założenia
W początkowym okresie rozwoju religii islam dzielił wiele cech z judaizmem i chrześcijaństwem, będąc w zasadzie zmodyfikowaną formą monoteistycznych wierzeń zapoczątkowanych przez hebrajskiego patriarchę Abrahama. Po pewnym czasie Mahomet wprowadził jednak szereg zmian, które do dziś charakteryzują islam. Religie: muzułmańska, chrześcijańska i judaistyczna różniły się przede wszystkim w następujących kwestiach:
- za dzień święty uznano piątek zamiast soboty (judaizm) lub niedzieli (chrześcijaństwo);
- zmieniono kierunek, w którym modlą się osoby wyznające islam – modlitwa jest wykonywana w stronę Mekki zamiast Jerozolimy;
- miesiącem postu stał się ramadan;
- usankcjonowano pielgrzymki do Mekki, które miały długą tradycję w czasach pogańskich, w rejonie Półwyspu Arabskiego;
- ustanowiono świątynię Al-Kaba wraz z okolicznym terenem – miejscem świętym, celem licznych pielgrzymek.
W roku 632 Mahomet zdecydował się sam odbyć pielgrzymkę do Mekki. Wyprawa ta jest nazywana „pielgrzymką pożegnalną” („hadżdż al-wada”). Udanie się do tego miejsca stanowi obowiązek dla każdego muzułmanina, który może sobie na to pozwolić pod względem finansowym i fizycznym. W trakcie swojej pielgrzymki Mahomet intensywnie pracował nad formą rytuałów, chcąc nadać im odrębny, unikatowy charakter. Mekka to również miejsce, w którym nastąpiła śmierć Mahometa – najważniejszy prorok islamu zmarł w wyniku choroby w roku 632.
Kim był Mahomet i nie tylko: pojęcia związane z islamem
Sama odpowiedź na pytanie „kim był Mahomet” to dopiero początek zapoznawania się z tą fascynującą religią. Warto również przyjrzeć się kilku podstawowym pojęciom, takim jak szahada, halal, haram, hurysy czy szariat:
- szahada – muzułmańskie wyznanie wiary, którego brzmienie po polsku to „Nie ma innego bóstwa niż Bóg (Allah), a Mahomet jest jego prorokiem”;
- halal – określenie czynności i posiłków dozwolonych według Koranu – wymogi w tym zakresie obejmują m.in. specjalne warunki uboju zwierząt;
- haram – przeciwieństwo halal, czyli czynów zakazanych w islamie;
- hurysy – islam obiecuje zbawionym wiernym nagrodę w postaci wiecznie młodych i pięknych kobiet, które mają być nieskazitelne duchowo i cieleśnie;
- szariat – zbiór praw dotyczących wyznawców islamu, które wywodzą się przede wszystkim z Koranu.
Zamów książki o islamie od wydawnictwa, które powstało z pasji do historii i religioznawstwa
Aby dowiedzieć się, kto to był Mahomet i lepiej poznać zasady oraz historię islamu, warto sięgnąć prosto do źródła. Dzięki naszej ofercie możesz zapoznać się z polskim przekładem Koranu wraz z wieloma objaśnieniami i dodatkowymi informacjami. Motorem napędowym naszej działalności jest prawdziwa pasja zarówno do historii, jak i religioznawstwa – dlatego oferujemy wyłącznie najciekawsze dzieła, które pozwalają poznać historię różnych epok, zgłębić tajemnice religii i wiele więcej. Zapraszamy do zapoznania się z wieloma ciekawymi książkami na naszej stronie internetowej!
Książki o islamie dostępne w naszej ofercie to np. polski przekład Koranu i jego rozszerzona wersja z dodatkowym kontekstem. Zapraszamy do zakupów. Książki Wydawnictwa Armoryka to najlepszy wybór dla wszystkich osób zainteresowanych historią i religioznawstwem.
Powiązane kategorie: