do kasy suma: 0,00 zł

Batrachomyomachia. Poemat heroikomiczny - Pseudo-Homer

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 17,00 zł 17.00
ilość + -szt.
Zyskujesz 10 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Batrachomyomachia - wojna żab z myszami w poemacie heroikomicznym

Batrachomyomachia to grecki poemat heroikomiczny, którego autorstwo przypisuje się starożytnemu greckiemu poecie Homerowi, chociaż co do tego istnieją poważne wątpliwości. Tytuł poematu Batrachomyomachia można przetłumaczyć jako „Walka myszy z żabami”. Utwór ten jest krótki i liczy zaledwie 300 wersów. Fabuła poematu jest humorystyczna. Opowiada o wydarzeniach związanych z wojną żab z myszami. Ta niecodzienna wojna jest przedstawiona w sposób heroiczny, ale z elementem komediowym, co stanowi kontrast do typowych opisów wojen ludzkich, występujących w starożytnej literaturze.

Poemat heroikomiczny - przykłady bohaterskiej postawy opowiedziane z humorem

Co to poemat heroikomiczny? Jest to gatunek literacki, który łączy elementy poematu heroicznego i komedii, przedstawiając bohaterskie wydarzenia w tonie humorystycznym. Poemat heroikomiczny cechuje utrzymywanie powagi tematu, jednocześnie wprowadzając elementy humoru i ironii, co sprawia, że czytelnik może jednocześnie rozważać i śmiać się z przedstawionych treści. Czytelnicy, którzy nie spotkali się jeszcze w książkach, po które dotychczas sięgali, z takim zabiegiem, a znają go - chociażby z filmów, będą zachwyceni. Literatura bowiem daje możliwości projekcji planu wydarzeń we własnej głowie, według planu zarysowanego przez autora. Rozrywka podczas lektury tego tekstu jest gwarantowana.

Batrachomyomachia. Poemat heroikomiczny - wpływ na literaturę europejską

Chociaż Batrachomyomachia jest stosunkowo krótka, to jednocześnie jest pełna symboliki i alegorii. Utwór ów miał wpływ na późniejszą literaturę europejską i był inspiracją dla wielu pisarzy. Na rodzimym gruncie, choćby na Ignacego Krasickiego. Jego poematy heroikomiczne, który można podać tutaj jako przykłady utworów literackich z tego gatunku to znane nam ze szkolnych wypisów Myszeida i Monachomachia. Edycja dwujęzyczna, polsko-grecka, Batrachomyomachii pozwala czytelnikom zapoznać się z oryginalnym tekstem poematu oraz jego tłumaczeniem na język polski. To doskonała okazja, aby zgłębić tę starożytną historię, poznając ten ciekawy poemat heroikomiczny. Czytelnicy, którzy uczą się języka greckiego, będą mieli możliwość porównania tekstów greckiego i polskiego, co zapewne pomoże im w rozwijaniu kompetencji językowych.

 

Tytuł: Batrachomyomachia / Βατραχομυομαχία / La Batrachomyomachie / Batracomiomachia / Batrachomyomachia

Autor: Pseudo-Homer / Ψευδο-Όμηρος

Przekład: Roman Palmstein

Wydawnictwo: Armoryka

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2014

Format: 14,50 x 20,50 cm

Ilość stron: 28

ISBN: 978-83-7950-360-5

EAN: 9788379503605

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl