do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Producent
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

William Butler Yeats

William Butler Yeats (1865-1939) był irlandzkim poetą, dramaturgiem i filozofem, krytykiem literackim, eseistą i tłumaczem. Jego twórczość czerpie z folkloru Irlandii, symbolizmu francuskiego, spirytualizmu Indii, teozofii i okultyzmu. Yeats od wczesnych lat zaczytywał się w irlandzkich legendach i mitach. Wiliam Butler Yeats miał głębokie przekonanie o konieczności stworzenia nowej irlandzkiej literatury, zakorzenionej właśnie w mitach i legendach tego pięknego kraju.

Miłość do sztuki zaszczepił w pisarzu ojciec - znany malarz - John Butler Yeats. Poeta wychowywał się w rodzinie, w której zainteresowanie sztuką, literaturą, sprawami społecznymi i metafizyką, towarzyszyły wszystkim jej członkom. Dom rodzinny przesycony taką atmosferą wpłynął na twórczość Williama Butlera Yeatsa i jego utalentowanego brata, który poszedł w ślady ojca i zajął się malarstwem. Przebywanie w otoczeniu bliskich, rozmiłowanych w sztuce, sprzyjało rozwojowi talentu młodego Yeatsa.

Opowiadania o Hanrahanie Rudym / Stories of Red Hanrahan. A dual Polish-English language edition - William Butler Yeats

Opowiadania o Hanrahanie Rudym / Stories of Red Hanrahan. A dual Polish-English language edition - William Butler Yeats
Opowiadania o Hanrahanie Rudym / Stories of Red Hanrahan. A dual Polish-English language edition - William Butler Yeats

Książka odzwierciedla głębokie zainteresowanie Yeatsa zachowaniem, propagowaniem i umiłowaniem irlandzkiej historii i kultury. Zawiera różne historie oparte na ludowych opowieściach irlandzkich, a związane z Hanrahanem Rudym, które autor opracował w stylu pięknej mowy krainy ...

Dostępność: Książka dostępna

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

32,00 zł

szt.

Rosa Alchemica - William Butler Yeats

Rosa Alchemica - William Butler Yeats
Rosa Alchemica - William Butler Yeats

Autor, będąc czynnym członkiem tajemnym stowarzyszeń, bynajmniej nie opisuje w tym utworze czegoś, co jest fikcją tylko. On to znał, on to praktykował, on tym mocno się interesował. A w jaki wprowadza nas świat, może się dowiedzieć już z pierwszych zdań wprowadzenia: „Dziesięć lat z okładem upłynęło od ...

Dostępność: Książka dostępna

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

22,00 zł

szt.

Reminiscencje okultystyczne w twórczości Williama Butlera Yeatsa

W 1887 roku William Butler Yeats przeprowadził się do Londynu, gdzie zetknął się z symbolizmem, okultyzmem i teozofią. Jego zainteresowanie tymi zagadnieniami nie było czysto teoretyczne. Poeta wstąpił w szeregi Tajemnego Stowarzyszenia Złotej Jutrzenki. Umiał też odczytywać symbole kabalistyczne. William Butler Yeats interesował się buddyzmem i filozofią hinduską. Zainteresowania i praktyki okultystyczne tego autora przenikają jego twórczość literacką.

Podczas swojego pobytu w Londynie William Butler Yeats wraz z poetą Ernestem Rhysem założył The Rhymers' Club, będący klubem poetyckim, zrzeszającym wyłącznie mężczyzn. Yeats uczęszczając na spotkania Rhymers’ów poznał nowe formy poetyckie. Jego utwory znalazły się w dwóch antologiach wierszy, wydanych przez The Rhymer’s Club.

William Butler Yeats - pisarz poszukujący źródeł tożsamości narodowej

Pragnienie odkrywania irlandzkiej tożsamości skłoniło Yeatsa do powrotu na Zieloną Wyspę. Ważną rolę w odkrywaniu irlandzkiego dziedzictwa odegrała w życiu Yeatsa Lady Gregory – mecenaska sztuki i działaczka kulturalna, którą poznał w 1896 r. Podzielała ona zainteresowania i pragnienia poety w kwestii tworzenia irlandzkiej literatury narodowej. W 1899 r. założyli razem Abbey Theatre (irlandzki teatr narodowy) - miejsce, które stało się głównym ośrodkiem Odrodzenia Irlandzkiego. William Butler Yeats tworzył tam sztuki, stanowiące ważny element irlandzkiej kultury.

Po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandii w 1922 roku, William Butler Yeats został senatorem. W 1923 roku otrzymał Nagrodę Nobla za twórczość poetycką oddającą ducha narodowego. Ostatnie lata swojego życia, ze względów zdrowotnych, spędził we Włoszech i Irlandii, w wieży Thoor Ballylee, która stała się ważnym motywem w jego poezji.

William Butler Yeats - wiersze pełne symboli

Pisane przez Williama Butlera Yeatsa wiersze, pełne symboli, przesycone metafizyką, tworzą wyjątkowy nastrój. William Butler Yeats uważał, że poezja wypełnia przestrzeń między jawą, a światem marzeń i jest wyrazem niespełnionych snów. Mimo, iż tworzył w epoce modernizmu, uważał się za ostatniego romantyka. Jego pełne czaru wiersze można przeczytać w książkach: Rosa Alchemica i Opowiadania o Hanrahanie Rudym.

William Butler Yeats był mistrzem słowa i kunsztu literackiego, a jego twórczość inspiruje pokolenia poetów na całym świecie. Pamięć o nim i jego twórczość jest wciąż żywa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl