Dostępność
Nowość
Promocja
Tadeusz Wolański
Tadeusz Wolański - Etruskowie przedmiotem badań
Tadeusz Wolański był polskim archeologiem, zapalonym numizmatykiem i falerystą. Urodził się w 1785 roku w Szawlach. Pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Przyjaciel. Od ojca, badacza przyrody, masona i alchemika, zaczerpnął pasję do prac badawczych i studiowania dziedzin niedostępnych przeciętnym śmiertelnikom. W obszarze jego zainteresowań badawczych leżały studia inskrypcji w języku etruskim i historia Słowian.
Tadeusz Wolański w młodości wstąpił do armii napoleońskiej i brał udział w wyprawie na Rosję w 1812 roku, za co został odznaczony Legią Honorową. Jego doświadczenia wojenne, a szczególnie wynikająca z nich podróż do Rosji, otworzyły mu oczy na niezwykłe walory kultury słowiańskiej i ciekawą historię Słowian, którym poświęcił się całkowicie w swojej późniejszej pracy naukowej. Po ślubie z Wilhelminą z domu Szretter, osiedlił się w Wielkopolsce, w Rybitwach pod Pakością.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Tadeusz Wolański - badania roli Słowian w starożytności
Tadeusz Wolański jest twórcą - budzącej kontrowersje już za jego życia - tezy o znaczącej roli Słowian w starożytności. Mimo to Wolański Tadeusz niezachwianie dążył do zbierania i dokumentowania znalezisk archeologicznych z terenów zamieszkałych przez Słowian, a przede wszystkim z terenu Polski. Mimo utrudnień spowodowanych podziałami politycznymi, Tadeusz Wolański tworzył korzystne warunki dla rozwoju badań archeologicznych, sam też mocno się w nie angażował. Dokumentowanie i analiza znalezisk archeologicznych stanowiły materiał wyjściowy do wielu wartościowych publikacji, poświęconych historii Słowian.
Tadeusz Wolański - książki na temat Słowian
Tadeusz Wolański nie tylko głęboko wierzył w istotną rolę, jaką Słowianie odgrywali już od czasów starożytnych, ale znajdował potwierdzenie, iż Słowianie rzeczywiście na świat starożytny mieli wpływ, oraz że tworzyli dobrze zorganizowane struktury państw plemiennych. Tadeusza Wolańskiego książki takie jak: Listy o starożytnościach słowiańskich i Odkrycie najdawniejszych pomników narodu polskiego prezentują wyniki jego prac badawczych. W swoich publikacjach podkreślał konieczność zbierania i chronienia archeologicznych odkryć z obszarów zamieszkanych przez Słowian.
Tadeusz Wolański - kolekcjoner
Pasja kolekcjonerska Wolańskiego Tadeusza przejawiała się w imponującej kolekcji monet, medali, minerałów, muszli, owadów oraz ptaków. Zgromadził także ogromny księgozbiór.
Dzięki pracy Tadeusza Wolańskiego, dziedzictwo Słowian i ich miejsce w historii cywilizacji zostało uwidocznione. Jego badania i kolekcje stanowią nieocenione źródło wiedzy o naszych korzeniach i dają wyraz jego pasji do odkrywania przeszłości. Wiele tez, postawionych przez Tadeusza Wolańskiego, znajduje potwierdzenie w dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi badań genetycznych.