do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Stanisław Przybyszewski

Barwne życie Stanisława Przybyszewskiego

Stanisław Przybyszewski (1868-1927) to niezwykle barwna postać w historii polskiej literatury. Przybyszewski pochodził z Łojewa pod Inowrocławiem. Jego życie było równie burzliwe i pełne dramatów, co jego twórczość – dekadencja emanująca z obydwu tych płaszczyzn przybierała zadziwiające rozmiary. Przybyszewski Stanisław był nie tylko pisarzem, ale również poetą, dramaturgiem i nowelistą. Przybyszewski był także skandalistą i reprezentantem nurtu polskiego dekadentyzmu. Jego wpływ na polską literaturę modernistyczną był ogromny.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Stanisław Przybyszewski - dzieła

Stanisława Przybyszewskiego dzieła literackie są popularne do dziś. Wolność twórcza tego niezwykłego pisarza była dla niego istotniejsza niż troska o zdobywanie dyplomów uniwersyteckich. W młodości podjął studia architektoniczne i medyczne w Berlinie, lecz szybko porzucił je na rzecz bohemy artystycznej. Pod wpływem filozofii Nietzschego i badań neurofizjologicznych opublikował eseje w języku niemieckim na temat psychologii jednostki, co zapoczątkowało jego karierę literacką. Stanisław Przybyszewski szybko zdobył uznanie w berlińskim środowisku artystycznym.

Dekadentyzm w życiu Stanisława Przybyszewskiego

Dekadentyzm, który emanuje z utworów Stanisława Przybyszewskiego jest widoczny również w jego życiu prywatnym. Jego życie osobiste było bowiem nie mniej burzliwe i pełne kontrowersji niż jego prace i poczynania artystyczne. Miał liczne związki i małżeństwa, z których wiele zakończyło się tragicznie. Jego małżeństwo z Dagny Juel, norweską pianistką, i tragiczne losy kochanki Marty Foerder i dzieci, które narodziły się z tego związku, stały się legendą.

W 1898 roku Stanisław Przybyszewski przeniósł się do Krakowa, gdzie objął redakcję "Życia" i stał się centralną postacią ruchu Młodej Polski. Jego płomiennych odezw dotyczących kultu sztuki, jak prawd objawionych, słuchała młoda elita artystyczna. Tworzył sugestywne utwory, w których połączył miłosną tęsknotę z poetycką metafizyką bytu.

Stanisław Przybyszewski - książki

Stanisław Przybyszewski książki wydawał głównie w Berlinie, co nie dziwi zważywszy na fakt, że przez wiele lat mieszkał Niemczech. Jego twórczość obejmowała zarówno powieści, jak i dramaty. Dzieci Szatana, Homo Sapiens, Synowie Ziemi to przykłady jego dorobku, ukazującego wątpliwości moralne i psychologiczne bohaterów. Jego dramaty, takie jak Dla Szczęścia czy Złote Runo, cechowała nieubłagana fatalność konfliktów płciowych. Dzieło Msza żałobna było inspiracją Muncha do namalowania słynnego obrazu "Krzyk".

Stanisław Przybyszewski - wiersze z głębokim przekazem

W swojej twórczości eksplorował głębokie sfery ludzkiej egzystencji. Stanisława Przybyszewskiego wiersze emanują bogatym językiem i głębokim przekazem, poruszając tematy miłości, tęsknoty, metafizyki i egzystencjalizmu. Na przykład Requiem aeternam... kontempluje wieczność i sens istnienia ludzkiego.

Stanisław Przybyszewski - poszukiwanie stabilizacji

W późniejszych latach życia Stanisław Przybyszewski borykał się z problemami finansowymi i alkoholizmem. W wyniku tego wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, próbując odnaleźć spokój i stabilność. Przez pewien czas mieszkał na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie podjął pracę w kancelarii cywilnej prezydenta RP.

Jego życie zakończyło się w dworku w Jarontach pod Inowrocławiem, gdzie mieszkał na zaproszenie przyjaciela. W ostatnim roku życia nawrócił się na katolicyzm i zmarł jako wyznawca tej wiary. Jego dekadencka dusza znalazła ukojenie na krótki czas przed śmiercią. Pochowany został na przykościelnym cmentarzu w Górze, a na jego nagrobku widnieje napis "Meteor Młodej Polski".

Stanisław Przybyszewski to nie tylko wybitny twórca, ale także postać legenda w historii polskiej literatury, której życie i dzieła pozostaną na zawsze w pamięci miłośników literatury. Dekadentyzm Stanisława Przybyszewskiego jest jednym z głównych aspektów jego życia i twórczości, które przyciągają uwagę czytelników do dziś. Jego wpływ na modernizm w Polsce jest niezaprzeczalny, a kontrowersje wokół jego osoby nadal są żywe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl