do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Platon

Kim był Platon?

Na pytanie "Kim był Platon?" odpowiadał w szkole chyba każdy z nas. Platon pochodził z arystokratycznej rodziny ateńskiej. Urodził się około 427 roku p.n.e. Był wybitnym greckim filozofem i intelektualistą, a jego wpływ na rozwój myśli zachodniej jest niezmiernie głęboki i trwały.

Platon był jednym z najwybitniejszych filozofów starożytnej Grecji. Jednym z najważniejszych osiągnięć Platona jest założenie Akademii, uznawanej za pierwszą szkołę filozoficzną na Zachodzie. To w tym miejscu młodzi intelektualiści doskonalili się w różnych dziedzinach wiedzy, a także rozwijali idee filozofii platońskiej.

Młodość Platona przypadła na okres wojen peloponeskich, które pozostawiły trwały ślad w jego myśleniu. Platon był uczniem Sokratesa, jednego z najbardziej wpływowych filozofów tamtej epoki, a jego filozofia opiera się na poszukiwaniu uniwersalnych idei i prawdy absolutnej. Po śmierci mistrza w 399 roku p.n.e., Platon rozpoczął swoje własne badania i pisanie, głęboko zainspirowany duchem pytania, dialektyki i etyki filozofii sokratejskiej.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Platon - dzieła filozoficzne

Dzieła w formie dialogów, przedstawiających rozmowy filozofów na różnorodne tematy, to twórczość Platona. Dzieła "Państwo", "Fedon", "Sofista", "Timajos", "Fajdros", "Symposion" oraz "Polityk" są uważane za najważniejsze dzieła Platona. Książka "Państwo" zasługuje na szczególną uwagę. Podejmuje ona temat wizji idealnego państwa pod przywództwem filozofów, gdzie panuje społeczny porządek i sprawiedliwość, czyli idee typowe dla myśli Platona. Książka ta, wraz z innymi dziełami Platona, stanowi fundament filozofii zachodniej, poruszając całe spektrum tematów takich jak idea dobra, dusza, państwo idealne czy funkcja filozofa w społeczeństwie.

Platon - poglądy na temat świata

Platon głosił przekonanie o istnieniu świata idei, który stanowił dla niego rzeczywistość prawdziwą, podczas gdy świat zmysłowy uznawał za świat iluzji i niedoskonałości. Uważał, że materialny świat jest jedynie cieniem rzeczywistości, podczas gdy istniejące poza nim doskonałe formy, należące do świata idei, stanowią esencję prawdziwego bytu. W ramach przykładu, według Platona, każde koło na świecie materialnym jest jedynie niedoskonałą kopią wiecznego i niezmiennego ideału okręgu. Wierzył, że jedynie poprzez filozoficzne dążenie do poznania idei można osiągnąć prawdziwe rozumienie rzeczywistości. Uznawał zdobywanie wiedzy za najważniejszy cel życia, a filozofię za drogę do osiągnięcia doskonałości moralnej i intelektualnej. Platon również był twórcą słynnej metafory jaskini, która opisuje relację między pozorami a prawdą, a także konieczność wyjścia z iluzji i pozyskania prawdziwej wiedzy.

Platon - poglądy na temat organizacji społecznej państwa

Dobro społeczeństwa było nadrzędnym celem Platona. Poglądy, które głosił obejmowały trójpodział klas społecznych, kształtowanie ducha obywateli poprzez edukację, brak prywatnej własności, ideałowe małżeństwa i rodziny. Dodatkowo, unikanie nadmiernego konsumpcjonizmu oraz rozwiniętej produkcji było jego zdaniem kluczowe, aby uniknąć moralnej degeneracji. W państwie idealnym według Platona, rządy sprawowaliby filozofowie, którzy są najbliżej świata idei, ze względu na obszerną wiedzę.

Warto podkreślić, że Platon wierzył również w równość płci i dążył do doskonałości duszy jako głównego celu życia. Jego idee nie tylko kształtowały myślenie starożytnej Grecji, ale także miały długotrwały wpływ na rozwój filozofii i polityki na przestrzeni wieków.

Trwający do dziś wpływ Platona na filozofię

Kim był Platon? To pytanie prowadzi nas do najważniejszego aspektu jego postaci. Platon to nie tylko filozof, ale także nauczyciel, myśliciel i pisarz, którego dzieła są niezwykłym skarbem dla intelektualnego dziedzictwa ludzkości. Jego wpływ na filozofię, nauki społeczne oraz polityczne jest niepodważalny i trwa do dnia dzisiejszego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl