Dostępność
Nowość
Promocja
Michał Baliński
Kim był Michał Baliński?
Michał Baliński żył w latach 1794 – 1864. Był utalentowanym polskim historykiem, publicystą i działaczem oświatowym. Urodził się i wychował na Litwie. Studiował w Wilnie, gdzie w roku 1815 uzyskał tytuł magistra filozofii. Michał Baliński odegrał istotną rolę w dokumentowaniu dziejów Polski.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Osiągnięcia Michała Balińskiego
Michał Baliński był cenionym publicystą i historykiem. Jego pierwsze prace ukazywały się w „Dzienniku Wileńskim”. Od 1816 roku Michał Baliński był współredaktorem „Dziennika Wileńskiego”. Swoje artykuły publikował także na łamach innych, prestiżowych czasopism jak np.: „Biblioteka Warszawska”, która ukazywała się nieprzerwanie od 1841 do 1914 r., oraz w dziennikach.
W badaniach naukowych koncentrował się głównie na historii Polski w okresie średniowiecznym. Dzięki swym pracom zyskał uznanie w środowisku naukowym oraz popularność wśród czytelników. Owoce jego badań, w postaci licznych artykułów i publikacji książkowych, po dziś dzień służą zarówno zawodowym historykom jak i pasjonatom historii. Jednym z istotniejszych jego dzieł jest Starożytna Polska, którą Michał Baliński napisał razem z Tymoteuszem Lipińskim. W tej książce, w sposób usystematyzowany według klucza geograficznego, statystycznego i historycznego, zostały opisane miasta i wsie Rzeczypospolitej Polskiej z okresu przed rozbiorami. W Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda znajdziemy hasła opracowane przez Michała Balińskiego.
Działalność Michała Balińskiego w kręgach elity intelektualnej Rzeczypospolitej
Michał Baliński był związany z Towarzystwem Szubrawców (stowarzyszenie moralne, nastawione w swych działaniach na piętnowanie cech i zachowań, które nie podlegały sankcjom prawnym, a szkodziły życiu publicznemu – jak np. ciemnota umysłowa, hazard, pijaństwo czy bezmyślne podążanie za modą). Był także związany z Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Michał Baliński miał istotny wpływ na kształtowanie profilu tematycznego czasopism, na łamach których publikował, angażując się w prace redakcyjne. Należy wspomnieć, że Michał Baliński był jednym ze współzałożycieli „Biblioteki Warszawskiej”, która ukazywała się jako miesięcznik – bardzo poczytny - o charakterze literacko-naukowym. Było to czasopismo apolityczne, nastawione na popularyzację wiedzy na temat najnowszych odkryć naukowych z różnych dziedzin, nauk stosowanych oraz historii Polski.
Poza badaniami naukowymi, publikacjami i pracami redakcyjnymi, Michał Baliński pełnił również urząd w warszawskim wydziale oświaty. Sprawował też funkcje wiceprezesa Wileńskiej Komisji Archeologicznej – instytucji kulturalno-naukowej, zajmującej się przede wszystkim historią Kościoła, dziejami rodów magnackich i książęcych.
Reasumując, Michał Baliński miał istotny wpływ na kształt życia kulturalnego i naukowego Polski. Pozostanie na stałe wpisany w historię polskiej nauki i kultury. Jego publikacje stanowią bardzo cenne źródło wiedzy na temat Polski i jej dziejów.