do kasy suma: 0,00 zł
Filtrowanie
Dostępność
Nowość
Promocja

Jędrzej Moraczewski

Jędrzej Moraczewski - wybitny polski historyk i patriota

Jędrzej Moraczewski (1802-1855) był wybitnym polskim historykiem, publicystą oraz aktywnym działaczem społecznym. Po ukończeniu studiów prawniczych na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, zatrzymał się w Warszawie, pracując zarówno w sądownictwie, jak i w redakcji "Powszechnego Dziennika Krajowego".

Jego życie nierozerwalnie związane było z działalnością patriotyczną. W czasie powstania listopadowego pełnił funkcję agenta Rządu Narodowego w Lipsku, angażując się również w zakup broni dla powstańców. Walczył w pułku Grothusa, awansując do rangi porucznika. Po zakończeniu powstania, powrócił do rodzinnego majątku, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu społecznym regionu.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Jędrzej Moraczewski - działalność kulturalna

W latach 1842-1852 wraz z Antonim Poplińskim, Jędrzej Moraczewski zredagował pionierską polską encyklopedię Starożytności Polskie, która została ułożona w porządku alfabetycznym. Jego dorobek obejmuje również dzieło takie jak synteza dziejów polskich pod tytułem Dzieje Rzeczypospolitej Polskiej do XV wieku, obejmująca historię Polski do XV wieku.

Jędrzej Moraczewski był także współzałożycielem wielu instytucji i organizacji społecznych m. in. Towarzystwa Przemysłowego Polskiego w Poznaniu oraz Towarzystwa Zbieraczów Starożytności Krajowych w Szamotułach, które zajmowało się badaniami archeologicznymi w Wielkopolsce. Jego wkład w rozwój polskiej historiografii oraz działalność społeczna sprawiły, że pozostawił trwały ślad w kulturze i historii Polski.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl