do kasy suma: 0,00 zł

Słowianie Zachodni. Dzieje, obyczaje, wierzenia. Tom czwarty. Część druga: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Wynarodowienie Słowian. Słowianie na wschód od Łaby i Solawy. Byt i upadek Słowian.

Dostępność: Książka dostępna
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 41,00 zł 41.00
ilość + -szt.
Zyskujesz 40 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Wilhelm Bogusławski
Tytuł: Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia, tom czwarty, część druga: Dzieje Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej aż do wynarodowienia Słowian zaodrzańskich. Wynarodowienie Słowian. Słowianie na wschód od Łaby i Solawy. Byt i upadek Słowian.
Seria: BIBLIOTEKA TRADYCJI SŁOWIAŃSKIEJ Nr 18
Oprawa: Miękka
Format: 14,50 x 20,50
Ilość stron: 163
ISBN 978-83-7950-417-6
EAN: 9788379504176

Reprint. Tom czwarty, część druga dzieła „Słowianie Zachodni” omawia następujące tematy: Wynarodowienie Słowian. Słowianie na zachód od Łaby i Soławy. Byt i upadek Słowian. Na ziemiach ujarzmionych przed Karolem W.: 1. Germania i Turyngia według pojęć VI-VIII w. Terytoria, podziały i granice Turyngii za czasów Merowingów. Objaśnienie nazwy jej. Serby w Turyngii. 2. Mieszkańcy Turyngii i Saksonii Wschodniej pod względem narodowości w epoce VIVIII w. 3. Apostołowie chrześcijańscy w Germanii w VII i VIII w. Ś. Bonifacy. Biskupstwa: Wircburgskie, Erfurtski, Eichstadskie. Klasztor Fuldeński. Pustelnicy. 4. Usiłowania Karolingów do rozszerzenia chrześcijaństwa między Słowianami rozbijają się o nieżyczliwość biskupów niemieckich. 5. Zarząd i obywatelstwo Turyngii za czasów Karolingów. 6. Pogorszenie losu Słowian pod rządem królów niemieckich w X-XlII w.: a) w Saksonii, Nordturyngii i Szwabengau. b) w Turyngii i Frankonii. Erfurt. Pogaństwo w Germanii w XI w. Biskupstwo Bambergskie dla Słowian (1008). Powolny postęp chrześcijaństwa między Słowianami. Rozwiązanie bytu ich w XIII w. 7. Stan prawny i ekonomiczny Słowian w epoce X-XIII w. a) Rozwijanie się wasalstwa, rycerstwa i poddaństwa w Germanii w IX-XI w. b) Własność dziedziczna, Starostowie, Goście, Społeczna ręka. c) Czynszownicy i poddani. Wićazie. Smerdy. Chłopi. Prawa i obowiązki ich. 8.
Rozwiązanie bytu narodowego i znikanie Słowian w Germanii. B. Na ziemiach zdobytych przez Karola W.: 1. Wcielenie do cesarstwa lewego brzegu Łaby. 2. Słowianie w Marce Północnej, później Starą zwanej. Rodowód hrabiów Groickich. 3. Słowianie w księstwie Luneburgskim: a) W Bardengau. b) W Drewianach. e) Teraźniejszy Wendland.

 

Spis treści:

Wynarodowienie Słowian.
Dział I. Słowianie na zachód od Łaby i Soławy.
Byt i upadek Słowian.
A. Na ziemiach ujarzmionych przed Karolem W.
1. Germania i Turyngia według pojęć VI-VIII w. Terytoria, podziały i granice Turyngii za czasów Merowingów. Objaśnienie nazwy jej. Serby w Turyngii.
2. Mieszkańcy Turyngii i Saksonii Wschodniej pod względem narodowości w epoce VIVIII w.
3. Apostołowie chrześcijańscy w Germanii w VII i VIII w. Ś. Bonifacy. Biskupstwa: Wircburgskie, Erfurtski, Eichstadskie. Klasztor Fuldeński. Pustelnicy.
4. Usiłowania Karolingów do rozszerzenia chrześcijaństwa między Słowianami rozbijają się o nieżyczliwość biskupów niemieckich.
5. Zarząd i obywatelstwo Turyngii za czasów Karolingów.
6. Pogorszenie losu Słowian pod rządem królów niemieckich w X-XlII w.:
a) w Saksonii, Nordturyngii i Szwabengau.
b) w Turyngii i Frankonii.
Erfurt. Pogaństwo w Germanii w XI w. Biskupstwo Bambergskie dla Słowian (1008). Powolny postęp chrześcijaństwa między Słowianami. Rozwiązanie bytu ich w XIII w.
7. Stan prawny i ekonomiczny Słowian w epoce X-XIII w.
a) Rozwijanie się wasalstwa, rycerstwa i poddaństwa w Germanii w IX-XI w.
b) Własność dziedziczna, Starostowie, Goście, Społeczna ręka.
c) Czynszownicy i poddani. Wićazie. Smerdy. Chłopi. Prawa i obowiązki ich.
8. Rozwiązanie bytu narodowego i znikanie Słowian w Germanii.
B. Na ziemiach zdobytych przez Karola W.
1. Wcielenie do cesarstwa lewego brzegu Łaby.
2. Słowianie w Marce Północnej, później Starą zwanej. Rodowód hrabiów Groickich.
3. Słowianie w księstwie Luneburgskim:
a) W Bardengau.
b) W Drewianach.
c) Teraźniejszy Wendland.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl